Nowe czasy – nowa edukacja

Instytut Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zapraszają na I Seminarium „Nowe czasy – nowa edukacja”, które odbędzie się już w środę, 9 grudnia.

Współczesny rozwój społeczeństwa powoduje zwiększenie zapotrzebowania na edukację na poziomie wyższym i jednocześnie zmianę treści oraz rozwój struktury tej edukacji. Kluczowymi podmiotami, zainteresowanymi w zrozumieniu i uwzględnieniu logiki tych zmian są uczestnicy procesu uniwersyteckiego, pracownicy naukowo-dydaktyczni i studenci. Współdziałanie tych podmiotów stwarza Świat Uniwersytetu, istniejący i rozwijający się już ponad 800 lat. W społeczeństwie postprzemysłowym intensywny rozwój komunikacji spowodował radykalną transformację procesu tworzenia i przekazywania informacji, zmienił zasady funkcjonowania barier między naukową a inną wiedzą, strukturę procesu wytwarzania kapitału społecznego i indywidualnego – kulturowego kapitału jednostki. Dlatego też szkoła wyższa musi się zmieniać i zmienia się. Aby móc podjąć problem optymalizacji tej zmiany organizatorzy seminarium zrealizowali badania wyobrażeń docelowych grup społecznych. Efekty zrealizowanych zogniskowanych wywiadów grupowych przedstawiony zostanie podczas seminarium.

Dyskusje na seminarium toczyć się będą wokół takich tematów jak:

- bilans tradycji i innowacji we współczesnej edukacji (nowa edukacja – na ile nowa?);

- fenomen niesformułowanych oczekiwań: infantylizm czy odzwierciedlenie stanu życia społecznego, rozwoju praktyk;

- kształcenie dla funkcjonowania – lokalnego, regionalnego, globalnego;

- edukacyjne plany społeczeństwa – wyższe wykształcenie jednopoziomowe, dwupoziomowe czy pełne.

Seminarium rozpocznie się 9 grudnia o godzinie 10.00, w sali s. 194, na Wydziale Humanistycznym, ul. Krakowskiej 71-79.

W załączniku znajda Państwo program wydarzenia.

Załączniki:
Pobierz plik (PROGRAM SEMINARIUM (1).pdf)PROGRAM SEMINARIUM (1).pdf[ ]77 Kb