Zimowe Ptakoliczenie

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Koło Naukowe Zoologii Kręgowców „Wąsatka” Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące w naszej okolicy − na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia.

W czasie spacerów zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków oraz odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować, dodatkowo uczestnicy dowiedzą się także, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać. W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na gila. To gatunek, który wiosną i latem obserwować można głównie w lasach, a zimą w miastach, gdyż tam właśnie poszukuje pożywienia i bywa częstym gościem w karmnikach. Brzuch samca gila jest w jaskrawym, różowo-czerwonym kolorze, dlatego trudno pomylić go z innym gatunkiem.

- W Zimowym Ptakoliczeniu liczone są ptaki, które zamieszkują i spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem – w zależności od tego, jak biegli jesteśmy w rozpoznawaniu ptaków. Jeżeli czujemy, że to nasza mocna strona możemy wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu indywidualnie. Jeżeli mamy w ogrodzie karmnik, obserwujemy go przez minimum godzinę i rejestrujemy ptaki, które podlatują do niego. Zapisujemy obserwacje i nanosimy je na elektroniczną kartę obserwacji na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Możemy także wybrać się na wycieczkę, organizowaną w ten weekend przez wolontariuszy OTOP w wielu miastach Polski. W akcji bierze udział także wielu nauczycieli szkolnych, a nawet przedszkolnych. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych – wyjaśniają organizatorzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze roku w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także dostrzeżenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Od 7 lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2016 roku na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.

Zimowe Ptakoliczenie z Wydziałem Biologii US zaplanowano w Szczecinie następująco:

27 stycznia, Cmentarz Centralny - liczenie ptaków będzie połączone z ich obrączkowaniem. Spotkanie potrwa ok. 2-3 godzin, od świtu (ok. 8:00). Miejsce spotkania do ustalenia z przewodnikiem spaceru, Piotrem Piliczewskim, tel. 516 354 087.

28 i 29 stycznia, fontanna „Bartłomiejka” na Jasnych Błoniach, godz. 9:00 - będzie to spacer alejami Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza oraz Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa. Długość trasy: ok. 4 km; czas trwania: ok. 2-3 godzin. Kontakt: tel. 602 662 178, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Organizatorzy zalecają by ubrać się ciepło oraz zabrać własny sprzęt optyczny i herbatę na rozgrzewkę.