I Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich

Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to projekt skierowany do Kół Naukowych polskich uczelni wyższych.

O projekcie.

Projekt składa się z dwóch etapów: warsztatów dla studentów oraz finałowego turnieju debat oksfordzkich, który odbędzie się w dniach 11-14 maja 2017 w Krakowie na Uniwersytecie Ekonomicznym. Będzie to pierwszy ogólnopolski projekt naukowo-edukacyjny realizowany na szczeblu akademickim, który daje studentom możliwość debatowania w formacie oksfordzkim, a środowisku szansę na prowadzenie badań wokół tematu debat oksfordzkich. Turniej jest adresowany do studentów z całej Polski, niezależnie od Uniwersytetu i kierunku. Na Mistrzostwa do Krakowa przyjadą reprezentanci 64 Kół Naukowych, czyli ponad 250 studentów.

AMDPO organizowane jest przez Krakowskie Stowarzyszeni Mówców oraz Stowarzyszenie Nowe Przestrzenie dzięki środkom finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz pod auspicjami Dziekana Wydziału GAP Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – dr hab. Prof. UEK Stanisława Mazura.

Warsztaty

W ramach przygotowań do majowego turnieju, studenci mogą wziąć udział w warsztatach AMPDO dotyczących debat oksfordzkich oraz szeroko pojętego przemawiania publicznego. Zajęcia mogą być przeprowadzone w każdym mieście w Polsce, pod warunkiem zebrania odpowiedniej grupy warsztatowej (10-20 osób). Warsztaty trwają 4 godziny i są zakończone uzyskaniem certyfikatu uczestnictwa. Udział w szkoleniu jest bezpłatny oraz nie zobowiązuje do zapisania się na Turniej. W celu zapisania się na warsztaty, prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Turniej

11-14 maja 2017 w Krakowie na Uniwersytecie Ekonomicznym odbędą się Mistrzostwa Debat Oksfordzkich pomiędzy 64 drużynami Kół Naukowych z całej Polski. Każda z drużyn musi składać się z 4 studentów z tego samego uniwersytetu. Będzie to największy taki turniej w Polsce, a na uczestników czekać będą nie tylko świetne potyczki debatanckie, ale również wiele atrakcji i nagród. Rejestracja na Turniej jest już otwarta i potrwa maksymalnie do 10 kwietnia. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na naszej stronie: http://ampdo.pl/

Opłaty

I Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich są współfinansowane ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w związku z tym jedyną opłatą jest kaucja zwrotna (wynosząca 100 zł) oraz opłata cateringowa (100 zł na jedną drużynę). Wszyscy studenci na czas pobytu w Krakowie będą mieli zapewniony nocleg oraz wyżywienie. Uiszczenie opłat jest równoznaczne z potwierdzeniem rejestracji na Mistrzostwa.

Zasady

Debata Oksfordzka w formacie Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich to efekt kilkunastoletnich doświadczeń i pracy różnych środowisk debatanckich w Polsce. Debata to uporządkowany format dyskursu publicznego, w którym dwie strony zwane propozycją i opozycją debatują nad daną tezą. Tezami debat zawsze są twierdzenia, które dają możliwie równą szansę obu stronom na ich obalenie bądź potwierdzenie i oscylują głównie w tematyce polityczno-społecznej. Naszym celem jest przygotowanie mówców do przejrzystego i klarownego prezentowania swoich argumentów. Debata oksfordzka ma uczyć cierpliwości i pewności siebie, oraz pielęgnować tradycję wzajemnego słuchania i logicznego podważania argumentów swoich oponentów. Dodatkowo, doskonali sztukę przemawiania publicznego, tworzenia interesującej argumentacji, prowadzenia skutecznej polemiki i przede wszystkim - jest świetną intelektualną rozrywką dla studentów. Przebieg debaty w formacie AMPDO można oglądnąć na filmiku instruktażowym:

Kontakt

Więcej informacji dotyczących projektu, regulaminy, karty oceny i zasady debaty znajdują się na stronie internetowej: http://ampdo.pl/

Zapraszamy do śledzenia naszej działalności także na Facebooku: