Migracje – szansa czy zagrożenie dla Polski i Unii Europejskiej?

Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 17 maja 2017 roku, w godz. 11:40 – 13:30, w Sali Rady Wydziału na Wydziale Humanistycznym US przy ul. Krakowskiej 71-79 w Szczecinie.

Masowe wędrówki ludności to stały element historii Starego Kontynentu, jednak w ostatnich latach skala migracji obywateli państw trzecich do Europy znacznie wzrosła. Kryzys migracyjny to tylko jedno z wyzwań, któremu współczesna Europa musi sprostać.

Czy imigracja jest w stanie pomóc w walce z niżem demograficznym w Europie? Czy Unia Europejska wytycza światowe standardy działań humanitarnych wobec uchodźców? Jak powinna zareagować UE, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Europy i nie ograniczać praw wynikających ze swobodnego przepływu osób? Czy można postrzegać ten problem jedynie na poziomie krajowym? Czy uchodźcy planują pozostać w Polsce, czy będą ją traktować jako kraj tymczasowy? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty.

W debacie wezmą udział:

- Maria Pamuła – Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR Polska);

- Krzysztof Borowski – Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex;

- dr Fuad Jomma – Instytut Politologii i Europeistyki WHUS;

Moderacja: dr Maciej Kowalewski – Instytut Socjologii WHUS.

Grupy zorganizowane prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa do dn. 12 maja 2017 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr telefonu 91 421 12 61