Dyktando Uniwersyteckie już w sobotę!

W ramach obchodów Święta Uniwersytetu Szczecińskiego, rektor US, prof. dr hab. Edward Włodarczyk  oraz prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Wydziału Filologicznego US, zaprosił mieszkańców województwa zachodniopomorskiego do udziału w Dyktandzie Uniwersyteckim 2017, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 maja. Tegoroczne wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem - błyskawicznie został wyczerpany limit 150 zgłoszeń!

Otwarta formuła ortograficznych zmagań umożliwia zdobycie zaszczytnego tytułu Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii oraz cennych nagród finansowych: pierwsza nagroda to 3 000 zł, druga – 2 000 zł, a trzecia – 1 000 zł. Uczestnicy konkursu spodziewać się mogą tekstu związanego tematycznie ze Szczecinem i Pomorzem, który w ubiegłym roku zatytułowany był „Wahania Żeligniewa”.

Dyktando Uniwersyteckie, którego inicjatorką jest prof. dr hab. Ewa Kołodziejek, ma charakter cykliczny i tworzy nową regionalną tradycję corocznych zmagań z polską ortografią, w której  do tej pory udział wzięło już ponad 200 uczestników. Pierwsza edycja odbyła się w maju 2015 roku z okazji XXX-lecia Uniwersytetu.

W ubiegłym roku Uniwersyteckim Mistrzem Ortografii została Agata Momot ze Stargardu; Wicemistrzem – Michał Gierke z Chojny; II Wicemistrzem – Martyna Połukord z Mieszkowic.

W tegorocznej walce o te zaszczytne tytuły uczestniczyć mogą wyłącznie mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, bez względu na zawód i wykształcenie oraz studenci szczecińskich uczelni bez względny na miejsce zameldowania.

W skład zespołu oceniającego dyktanda wejdą językoznawcy z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy pracować będą pod przewodnictwem prof. Ewy Kołodziejek. Realizację dyktanda wspomagać będą także studenci, członkinie i członkowie Koła Młodych Językoznawców US.

Partnerem Dyktanda Uniwersyteckiego 2017 jest Netto Polska. Patronat nad wydarzeniem objął jak co roku „Przegląd Uniwersytecki”.

Na tegoroczne dyktando zapraszamy w sobotę, 13 maja, o godz. 11.00 do Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Nauk o Ziemi (ul. A. Mickiewicza 16a w Szczecinie).

Regulamin wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej: www.swietous.usz.edu.pl/dyktando.

Galerię zdjęć z ubiegłego roku znajdą Państwo na stronie: www.swietous.usz.edu.pl/galeria