Otwarcie Galerii Szczecina Humanistycznego

W ramach święta Uniwersytetu Szczecińskiego, dziekan Wydziału Humanistycznego, dr hab. Urszula Chęcińska prof. US, w środę, 24 maja zaprasza na otwarcie Galerii Szczecina Humanistycznego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor US - prof. dr hab. Edward Włodarczyk.

Gościem specjalnym będzie znakomity artysta - Michał Batory, polski plakacista, od września 1987 roku mieszkający w Paryżu, który zaprezentuje swoje prace.

Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja książek Wydawnictwa Drzewo Babel, o których opowie Barbara Stępień. Wykład o sztuce na emigracji wygłosi prof. Jan Wiktor Sienkiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kuratorem wystawy jest dr Mikołaj Materne.

Wydarzenie odbędzie się w środę, 24 maja, o godz. 12.00 na Wydziale Humanistycznym.

Michał Batory (ur. 25 sierpnia 1959 w Łodzi) – polski plakacista, od września 1987 r. mieszkający w Paryżu

1979 – 1985 • studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi; Dyplom z grafiki, specjalizacja w plakacie (dyplom w pracowni prof. Bogusława Balickiego)
1986 – 1987 • Stypendium Ministra Sztuki i Kultury dla młodych artystów
1988 – 1993 • pracuje w różnych agencjach graficznych w Paryżu
Od 1994 • grafik niezależny

Ponad 20 wystaw indywidualnych na całym świecie m.in. we Francji, Ekwadorze, Kanadzie, Polsce, Belgii, Chinach:

2015 • Galerie Roi Doré, « Michal Batory 50 affiches » Paryż, Francja
2014 • Michal Batory, La Puebla, Meksyk
2012 • Galerie la Rirreina, Centre de l'image, La Rambla, Barcelona, Hiszpania
2011 • Les Arts Décoratifs (skrzydo Marsan Luwru), Paryż, Francja
2010 • Quito, Guayaquil, Ekwador
2006 • Université Laval à Québec, Kanada
2005 • Uniwersytet w Pekinie i w Chonching, Chiny
2005 • Muzeum plakatów w Wilanowie, Polska
2000 • Université Paris X, Francja
1999 • Galerie Typografica, Bruksela, Belgia

Ponad 14 wystaw zbiorowych na całym świecie, m.in. w Boliwii, Bułgarii, Francji, Niemczech, Polsce, USA, Japonii, Szwajcarii:

2013 • « B & B », z Michelem Bouvet, La Paz, Boliwia
2012 • « Sarajevo 2014 », Sarajevo, Bośnia i Hercegowina
2011 • « Graphisme, années 2000 » , Bibliothèque nationale de France, Paryż, Francja
2007 • International Poster Triennial, Sofia, Bułgaria
2001 • « 20 affiches pour la 20e Fête de la Musique », Centre Georges Pompidou, Paryż, Francja
1998 • « 100 ans de Bertolt Brecht », Berliner Ensemble, Berlin, Niemcy
1997 • « Esprit de suite », BNF, Paryż, Francja
1994 • « La paix après Hiroshima », ekspozycja zorganizowana przez Le Mouvement pour la Paix, Francja, Japonia, Szwajcaria, USA

Autor ponad trzydziestu realizacji z zakresu komunikacji wizualnej, m in. dla Theatre des Champs Elyses, Poczty Polskiej (projekt znaczków i stemplowanych kopert), Baletu w Monte Carlo, Theatre du Peuple w Bussang, Opery Novej w Bydgoszcz, Théâtre National de Chaillot w Paryżu, Wydawnictwa Drzewo Babel z Warszawy, Cité des Sciences et de l'Industrie, La Villette w Payżu.

Ponad osiem prestiżowych nagród za pacę twórczą  na całym świecie: Meksyk, Francja, USA, Bułgaria, Niemcy, m. in.

2010 • Nagoda na International Poster Biennale w Meksyku za plakat « La Solitude du Vainqueur »
2008 • III nagroda na International Poster Biennale w Meksyku za plakat « Piano-Folies »
2008 • Srebrny medal na International Poster Biennale, Chicago, USA, za plakat « Piano-Folies »
2004 • I Miejsce na Festival International de l'affiche de Chaumont, za plakat « PowerBook »,

Ponadto kurator wystaw i autor kilku wydań monograficznych

Jan Wiktor Sienkiewicz (ur. 21 lipca 1960) – polski historyk sztuki, profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych. Kierownik Zakładu Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) oraz profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie (PUNO).

Zainteresowania badawcze profesora dotyczą zagadnień związanych z kulturą artystyczną w obrębie XX-wiecznej polskiej i europejskiej sztuki nowoczesnej, zwłaszcza polskiej sztuki i polskiego życia artystycznego na emigracji po 1939 roku:

- twórczości plastycznej artystów tzw. Polskiego Londynu 1945-1989 i innych polskich związków, szkół, stowarzyszeń i grup artystycznych w Anglii po drugiej wojnie światowej;

- dziejów polskich i obcych galerii sztuki współczesnej na emigracji a szczególnie w Wielkiej Brytanii (Drian Galleries, Grabowski Gallery, Centaur Gallery);
- twórczości polskich artystów na Bliskim Wschodzie, Egipcie i we Włoszech (1942-1947);

Ponadto, sztuki włoskiej XX wieku – szczególnie środowiska artystycznego Mediolanu (w tym Triennale di Milano i Attilio Alfieri) oraz Rzymu (Accademia di Belle Arti); twórczości artystów polskiego pochodzenia na Litwie (zwłaszcza Roberta Bluja) oraz badań związków sztuki i turystyki (szczególnie na Mazowszu).

Jest autorem i współautorem 23 książek (11 własnych, 12 współredakcja) oraz ponad 120 publikacji naukowych i popularnonaukowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

pasek-sponsorski-wszystkie-ostateczne