Zimowe Ptakoliczenie 2018

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Koło Naukowe Zoologii Kręgowców „Wąsatka” Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące w naszej okolicy − na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. W czasie spacerów zaplanowano naukę rozpoznawania ptaków oraz odkrywanie miejsc, w których najłatwiej je obserwować, dodatkowo uczestnicy dowiedzą się także, jak prawidłowo pomagać ptakom zimą i czym je dokarmiać.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na czeczotkę. To gatunek, który najłatwiej zaobserwować podczas jesienno-zimowych migracji. Czeczotki, które do nas przylatują, odbyły podróż z północy Europy. Znajdą u nas pożywienie, głównie na olszach i brzozach.
Samiec czeczotki szczyci się piękną różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i osobniki młode są ubarwione znacznie skromniej.

- W czasie Zimowego Ptakoliczenia obserwujemy ptaki, które spędzają zimę w bliskim towarzystwie człowieka, czyli w miejskich ogrodach i parkach. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem. Co roku OTOP organizuje około 140 spacerów ornitologicznych w całej Polsce. Ich spis znajduje się na stronie: http://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/lista-wycieczek/. Liczenie prowadzimy przez minimum godzinę, a wyniki nanosimy na elektroniczną kartę obserwacji dostępną na stronie OTOP. W Zimowym Ptakoliczeniu bierze także udział wielu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, którzy organizują wycieczki dla klas - wyjaśniają organizatorzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Przez ostatnie osiem lat najliczniej obserwowanym gatunkiem jest krzyżówka, nasza najpopularniejsza kaczka. W zeszłym roku na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się gawron, a na trzecim – kawka.

Zimowe Ptakoliczenie z Wydziałem Biologii US zaplanowano w Szczecinie następująco:

26 stycznia na Cmentarzu Centralnym, gdzie liczenie ptaków będzie połączone z obrączkowaniem ptaków. Spotkanie potrwa ok. 2-3 godzin, od świtu (ok. 8:00). Miejsce spotkania do ustalenia z przewodnikiem spaceru, Piotrem Piliczewskim, tel. 516 354 087, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

27 i 28 stycznia przy fontannie „Bartłomiejka” na jasnych Błoniach o godz. 8:30 rano.  Będzie to spacer alejami Jasnych Błoni, Parku Kasprowicza oraz Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa. Długość trasy: ok. 4 km; czas trwania: ok. 2-3 godzin. Kontakt z przewodnikiem: 27.01 – Piotr Piliczewski, tel. 516 354 087, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; 28.01 – Marta Cholewa, tel. 602 662 178, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Organizatorzy zalecają by ubrać się ciepło oraz zabrać własny sprzęt optyczny i herbatę na rozgrzewkę.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Więcej informacji:
Monika Klimowicz
Specjalista ds. komunikacji i edukacji
+ 48 500 239 648