Wspólna walka o dobry wzrok

Europejscy badacze wyliczyli, że około jedna czwarta dorosłej populacji Europy cierpi na krótkowzroczność, jednak w grupie wiekowej 25-29 lat odsetek ten jest prawie dwukrotnie wyższy. Do 2050 roku połowa ludzi na Ziemi, czyli niemal 5 miliardów osób, będzie krótkowzroczna. Jeśli gwałtowny wzrost powszechności krótkowzroczności utrzyma się na obecnym poziomie, wówczas zwiększone ryzyko utraty wzroku może dotyczyć nawet miliarda.

Z walką z tym problemem na co dzień mierzą się studenci kierunku optyka okularowa realizowanego na Wydziale Matematyczno-Fizycznym US. W ich kształceniu szczególnie ważny jest dostęp do nowatorskiego sprzętu i najnowszych technologii. Z tego właśnie względu uczelnia, już 2 marca, podpisze umowę z firmą Hoya Lens Poland.

- Hoya jest producentem soczewek okularowych oraz innych produktów optycznych na całym świecie. Od 75 lat jej rewolucyjne rozwiązania optyczne przesuwają granice technologiczne. Konstrukcje soczewek ewoluowały w ciągu ostatnich lat, ale jedna rzecz pozostała niezmieniona - zaangażowanie firmy w jakość i innowacyjność, z których stali się znani na świecie - podkreśla prof. Konrad Czerski, dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego.

Umowa dotyczyć będzie przede wszystkim współpracy w ramach prowadzenia zajęć dydaktycznych przez praktyków, przekazywania uczelni materiałów informacyjnych o profilu branżowym, roli doradczej w tworzeniu i modyfikowaniu planów studiów związanych z optyką okularową, współorganizacji warsztatów, sympozjów i wystaw oraz praktyk i staży dla studentów kierunku optyka okularowa.

Firma Hoya została założona w 1941 roku, w Japonii przez braci Shoichi i Shigeru Yamanaka. Początkowo była małą wytwórnią szkła optycznego, ale wkrótce rozpoczęła działalność w sektorze ochrony zdrowia i technologii informacyjnych. Obecnie firma produkuje soczewki do okularów, soczewki wewnątrzgałkowe (IOL) oraz soczewki optyczne, jak również endoskopy i kluczowe komponenty półprzewodników, paneli LCD oraz dysków HDD.

Podpisanie porozumienia odbędzie się 2 marca, na Wydziale Matematyczno-Fizycznym, przy ul. Wielkopolskiej 15.

Wydarzeniu towarzyszyć będą dwa wykłady, które wygłosi Szymon Grygierczyk, przedstawiciel Hoya Lens Poland, dotyczące projektowania optymalnych soczewek okularowych oraz  nowoczesnych soczewek progresywnych.

Program:
09:30-10:00    Zwiedzanie pracowni optyki okularowej