Optyka okularowa - współpraca z kolejną firm

Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczeciński podpisał dziś, 2 marca, umowę o współpracy z z firmą Hoya Lens Poland. Porozumienie dotyczy przede wszystkim współpracy w ramach prowadzenia zajęć dydaktycznych przez praktyków, przekazywania uczelni materiałów informacyjnych o profilu branżowym, roli doradczej w tworzeniu i modyfikowaniu planów studiów związanych z optyką okularową, współorganizacji warsztatów, sympozjów i wystaw oraz praktyk i staży dla studentów kierunku optyka okularowa.

W kształceniu studentów optyki okularowej szczególnie ważny jest dostęp do nowatorskiego sprzętu i najnowszych technologii. Hoya jest producentem soczewek okularowych oraz innych produktów optycznych na całym świecie, od 75 lat jej rewolucyjne rozwiązania optyczne przesuwają granice technologiczne.

- Optyka okularowa jest kierunkiem, na którym ogromną wagę przywiązuje się do kształcenia umiejętności praktycznych. Stąd duża liczba zajęć prowadzonych w laboratoriach oraz praktyki odbywające się w przedsiębiorstwach o profilu optycznym. Studentom ostatniego roku proponujemy ciekawy program stażowy współfinansowany z funduszy europejskich. Takie kształcenie wymaga współpracy z pracodawcami, którymi - w przypadku optyków okularowych - są zakłady optyczne, laboratoria optyczne, a także polskie i światowe firmy produkujące soczewki oraz materiały i sprzęt optyczny. Uczelnia podpisała już umowę o współpracy zarówno z lokalnymi przedsiębiorcami: firmami Rako Optyk Serwis i Optyk Trendy, jak i Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Zachodniopomorski oraz z firmą Essilor JZO Soczewki Okularowe. Dzisiejsze porozumienie o współpracy to nasz kolejny krok - podkreśla dr hab. Jacek Styszyński, prof. US, prorektor ds. kształcenia US.

Firma Hoya została założona w 1941 roku, w Japonii przez braci Shoichi i Shigeru Yamanaka. Początkowo była małą wytwórnią szkła optycznego, ale wkrótce rozpoczęła działalność w sektorze ochrony zdrowia i technologii informacyjnych. Obecnie firma produkuje soczewki do okularów, soczewki wewnątrzgałkowe (IOL) oraz soczewki optyczne, jak również endoskopy i kluczowe komponenty półprzewodników, paneli LCD oraz dysków HDD.

- Podpisanie porozumienia z US jest dla naszej firmy ogromnym wyróżnieniem. Tworzy to możliwość dotarcia do wykładowców oraz studentów uczelni z wiedzą związaną z najnowszymi technologiami z dziedziny optyki okularowej. Współpraca pomiędzy US oraz firmą HOYA jest modelowym przykładem synergii - branży tworzącej produkty i technologie z uczelnią kształcącą specjalistów, którzy będą wykorzystywać je w praktyce po zakończeniu studiów. Możliwość korzystania ze zdobyczy technologii daje studentom lepszą podbudowę teoretyczną oraz praktyczną, dzięki czemu rosną ich szanse na szybsze  znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia. Kontakt z uczelnią oraz studentami jest dla naszej firmy możliwością pozyskania informacji zwrotnej od wysokiej klasy specjalistów, na temat produktów oraz urządzeń tworzonych przez spółkę HOYA. Bardzo cieszymy się z rozpoczęcia współpracy - dodaje Szymon Grygierczyk, przedstawiciel Hoya Lens Poland, który w ramach wydarzeń towarzyszących podpisaniu umowy, wygłosił dwa wykłady dotyczące projektowania optymalnych soczewek okularowych oraz  nowoczesnych soczewek progresywnych.