Adlojada 2018 - Kultura i polityka

Festiwal „Dni Kultury Żydowskiej Adlojada” organizowany jest w Szczecinie od 2012 roku. Wówczas przedstawiciele trzech szczecińskich instytucji – Muzeum Narodowego w Szczecinie, Wydziału Filologicznego i Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego – oraz restauracji Secesja Café rozpoczęli współpracę na rzecz popularyzowania kultury żydowskiej. Ideą, która przyświecała pomysłodawcom tej cyklicznej imprezy, było stworzenie przestrzeni do dyskusji o kulturze żydowskiej. Z czasem kolejne edycje festiwalu przybierały formę sprofilowaną. Kolejne edycje festiwalu poświęcone były: świadectwom Zagłady, ekonomii, Prawu, desakralizacji w rozmaitych obszarach kultury współczesnej (literatura, filozofia, sztuka). Wśród wydarzeń festiwalowych szczególne miejsce zajmują spotkania i debaty na temat najważniejszych nowościach wydawniczych, odczyty, pokazy filmów, warsztaty literackie i spotkania z wybitnymi twórcami i badaczami.

Adlojada to nie tylko mówienie o kulturze, ale także szansa na bezpośrednie obcowanie z nią podczas wystaw, koncertów i spektakli. Co warto podkreślić, każda edycja festiwalu zwieńczona została publikacją zbierającą między innymi teksty konferencyjne oraz te będące pokłosiem poszczególnych dyskusji, a także reprodukcje prac prezentowanych podczas wystaw.

- Program jest bardzo bogaty, bo zależy nam na dotarciu do różnych grup społecznych, stąd spotkania z badaczami, ale też z popularnymi publicystami jak ksiądz Adam Boniecki - mówi kuratorka Adlojady Beata Wolska. - Tak staraliśmy się skonstruować program, żeby każdego dnia poza dyskusjami, rozmowami, poza tym co jest esencją Dni Kultury Żydowskiej odbyło się wydarzenie kulturalne.

VII Dni Kultury Żydowskiej poświęcone będą nieoczywistym relacjom pomiędzy kulturą i polityką. Wystawy, dyskusje, spektakle, koncerty, wykłady, warsztaty, prezentacje dotyczyć będą między innymi takich zagadnień, jak: polityka kultury i kultura w polityce; polityka literatury i literatura polityczna; gatunki literatury politycznej; sztuka zaangażowana; polityka wobec religii; religia wobec polityki. Podobnie jak w poprzednich edycjach festiwalu będziemy eksponować rolę kultury (i polityki) w kształtowaniu wspólnot lokalnych oraz regionalnych (miejskich, dzielnicowych, osiedlowych, szkolnych).

W trakcie festiwalu odbędą się dyskusje o współczesnych koncepcjach kultury i polityki, tak jak się je rozumie w literaturze, filozofii czy sztuce. Uczestnicy kolejnych spotkań festiwalowych podejmować będą także tematy, które mają podstawowe znaczenie dla rozumienia współczesnej debaty publicznej (manifestacje lokalne i centralne; symbolika protestów dawnych i współczesnych; rola mediów w animowaniu i podtrzymywaniu współczesnych konfliktów; marsze i procesje; pochody i kondukty; polityka lokalna i przemoc symboliczna; militaryzacja obszarów cywilnych; kultura karnawalizacji życia społecznego i kultura negocjacji kulturowej; formy upamiętniania rocznic lokalnych i państwowych).

Program.

Więcej informacji.