Brąz w turnieju brydżowym dla US

Krakowska AGH wyprzedziła utytułowane brydżowo uczelnie z Warszawy i zdobyła złoto AMP. Ponad 180 zawodniczek i zawodników z 24 uczelni rywalizowało w AMP w brydżu sportowym. Gospodarzem zawodów organizowanych w hotelu SPA Diament Arsenal Palace w Chorzowie był znany dotąd z imprez szachowych KU AZS Uniwersytetu Ekonomicznego Katowice.

Mistrzostwa jak zwykle składały się z turnieju par i turnieju teamów, na podstawie których liczona była klasyfikacja uczelniana. Poziom - jak to na AMP - był zróżnicowany. Obok profesjonalistów do licytacji przystąpili amatorzy, ale okazało się, że ci teoretycznie najlepsi nie zawsze wygrywają.

Sporą niespodzianką były rozstrzygnięcia pierwszej części zawodów. Triumfatorami zostali przedstawiciele AGH Kraków - Krzysztof Piotrowski i Łukasz Baniak. W ubiegłym roku w AMP zajęli odległe miejsce w finale C, a w klasyfikacji Polskiego Związku Brydżowego obydwaj są dopiero na trzecim (z 11) poziomie wtajemniczenia. Ich para okazała się jednak lepsza od wielu znacznie wyżej notowanych duetów z arcymistrzami w składzie. Jak sami przyznali, brydż na poważnie nie jest z nimi od dawna.

- Przed studiami jedynie słyszałem o czymś takim jak brydż. Na jednych z pierwszych zajęć wykładowca szukał chętnych do gry, a że zgłosiła się dziewczyna, która mi się podobała, to i ja powiedziałem, że umiem grać. Potem w dwa dni musiałem poznać zasady - opowiadał Baniak. - Na studiach jest dużo możliwości nauki gry w brydża. Można zacząć od zera, wystarczy przyjść i spróbować - dodał Piotrowski.

Ich uczelnia wyrasta na mocny ośrodek brydżowy. Jak chwalą się na swoim profilu, na AGH są idealne warunki do uprawiania tego sportu. Organizacja studencka Just Bridge AGH co roku prowadzi zajęcia i wyjazdy dla początkujących. Osoby umiejące już grać przejmuje sekcja AZS AGH, gdzie można się szkolić pod czujnym okiem Tomka Radki i brać udział w mistrzostwach. Przyniosło to efekt, bo w turnieju teamów ekipa AGH (Przemysław Kurzak, Michał Igła, Błażej Krawczyk i Krzysztof Cetera) zajęła drugie miejsce. Pozwoliło to krakowianom stanąć na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji uczelnianej (ostatnio byli na nim dziewięć lat temu).

W teamach po dwóch z rzędu drugich miejscach wygrali wreszcie zawodnicy ALK Warszawa, dla której (choć w innym zespole) grał znów rektor Witold Bielecki. Nie dało im to jednak trzeciego z rzędu triumfu w klasyfikacji generalnej. Lepszy od ALK był jeszcze Uniwersytet Warszawski, który tym razem miał aż trzy pary w finale A, a na uczelnianym podium AMP stanął już po raz 12. (!) z rzędu.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Medaliści AMP 2018 w brydżu sportowym

Turniej par:
1. Krzysztof Piotrowski, Łukasz Baniak (AGH Kraków)
2. Wojciech Okuniewski, Arkadiusz Poziemski (Politechnika Wrocławska)
3. Filip Parol, Krystian Bączek (Politechnika Warszawska)

Turniej teamów:
1. ALK Warszawa III (Krzysztof Kotorowicz, Piotr Krajewski, Ewa Maksymiuk, Łukasz Witkowski, Igor Łosiewicz)
2. AGH Kraków I (Krzysztof Cetera, Michał Igła, Błażej Krawczyk, Przemysław Kurzak)
3. Uniwersytet Szczeciński I (Jacek Batóg, Wojciech Bondarewicz, Marcin Dziembor, Paweł Stężała)

Klasyfikacja drużynowa:
1. AGH Kraków
2. Uniwersytet Warszawski