Złoto, dwa srebra i brąz - Akademickie mistrzostwa Polski w pływaniu

Cztery medale z akademickich mistrzostw Polski w pływaniu przywieźli reprezentanci Uniwersytetu Szczecińskiego. Klasyfikację generalną wygrali bezapelacyjnie studenci i studentki AWF Katowice, którzy zdominowali obydwie punktacje drużynowe - kobiet i mężczyzn.
Do Poznania przyjechało ponad 900 uczestników z 71 uczelni całej Polski. Amatorzy pływania mieli niepowtarzalną szansę, aby rywalizować razem z uczestnikami igrzysk olimpijskich, mistrzostw Europy czy medalistami mistrzostw kraju. Imprezę przeprowadzono bowiem w formule otwartej - bez systemu zawodów eliminacyjnych, a poznańskie Termy Maltańskie - przynajmniej na kilka dni - posłużyły studenckim zmaganiom.

Najlepszych wyłoniono aż w 20 konkurencjach. Na listach startowych pojawili się m.in. gwiazda polskiej reprezentacji podczas ubiegłorocznej uniwersjady w Tajpej - Kacper Majchrzak, medalista mistrzostw świata - Konrad Czerniak, mistrz Europy na krótkim basenie z 2015 roku i rekordzista Polski - Tomasz Polewka, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw kontynentu - Filip Wypych czy wielokrotna rekordzistka Polski i srebrna medalistka ME - Alicja Tchórz.

Tym bardziej cieszy, że w tak mocnej stawce potrafili odnaleźć się szczecińscy pływacy. W konkurencji 50 metrów stylem dowolnym Wojciech Kotowski zdobył srebrny medal przegrywając jedynie z gwiazdą tych mistrzostw, wspomnianych Filipem Wypychem. Ponadto nasz reprezentant wywalczył złoto w klasyfikacji uniwersytetów oraz srebrno wspólnie z kolegami (Dawidem Zielińskim, Rogerem Kurantem oraz Szymonem Dymerskim) w sztafecie 4×50 metrów stylem dowolnym.

Kolekcję medalową uzupełniła Hanna Bakuniak, stając na najniższym stopniu podium w konkurencji 100 m. Również stylem dowolnym.

- Największe wrażenie robią osiągnięcia Wojtka - mówił po zawodach Ryszard Kowalczyk, trener sekcji pływackiej US. - Na swoim koronnym dystansie uległ jedynie medaliście mistrzostw Europy, a złoty krążek w typach uczelni może stanowić nie lada satysfakcję.

To dopiero drugie podium w kategorii open sportowców naszej uczelni w bieżącej edycji akademickich mistrzostw Polski. Przed miesiącem brąz wywalczyli brydżyści, teraz przebił ich pływak. Czas sięgnąć po złoto...