Pomniki II wojny światowej w Europie Środkowo-Wschodniej

Uniwersytet Szczeciński organizuje międzynarodową konferencję pn. Rozliczenie z przeszłością w roku 2018. Pomniki II wojny światowej w Europie Środkowo-Wschodniej, która odbędzie się w najbliższy piątek, 18 maja.

- Ustawa  z  2016  r.  o  zakazie  komunistycznej  i  innej  totalitarnej  propagandy  prowadziła  do  nowej  fali  rozliczeń  z  przeszłością,  w  której środku znajdują się  od  jesieni  2017  roku  pomniki  zwycięstwa  nad  reżimem  nazistowskim  w  II  wojnie  światowej.  W  przeciwieństwie uproszczeń,  które  można  często  zauważyć w  debatach  publicznych,  pomniki  te  tworzą  heterogeniczną  grupę miejsc  pamięci.  Niektóre powstały  bezpośrednio  po  zakończeniu  wojny,  inne  dopiero  w  późniejszych  latach. Niektóre  z  nich  to  pomniki  sławy  i  zwycięstwa  Armii  Czerwonej,  inne  wyrażały  "wdzięczność"  polskiego  społeczeństwa  lub  reprezentowały polsko-radzieckie  braterstwo  broni. Aby  wprowadzić  rzeczowość  do  obecnej  dyskusji  Uniwersytet Szczeciński organizuje konferencję,  której  celem  będzie  analiza  traktowania  pomników  II  wojny  światowej  w  Europie  Środkowo-Wschodniej.  Dyskutowana  będzie  sytuacja  w  Niemczech,  krajach  nadbałtyckich,  w  Czechach  oraz  na  Ukrainie,  gdzie  sprawa  pomników  radzieckich  ma  szczególne  znaczenie  polityczne - zapowiadają organizatorzy.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki oraz Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Podczas konferencji odbędzie się briefing prasowy dotyczący tematyki konferencyjnej, w którym udział wezmą:  dr hab. Jörg Hackmann, prof. US, prof. dr hab. Rafał Wnuk oraz dr Eryk Krasucki. Spotkanie z mediami odbędzie się o godz. 11.15, w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Papieża Jana Pawła II 22a.

Serdecznie zapraszamy dziennikarzy i fotoreporterów.

W załączeniu znajdą Państwo program wydarzenia.

Więcej informacji.

Załączniki: