Wykład prof. Włodzisława Ducha - ZMIENIONE MIEJSCE WYKŁADU

Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Edward Włodarczyk, zaprasza na Uniwersytecki Wykład Otwarty pt. „Umysł i mózg - istota świadomości”, który wygłosi prof. Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w ramach Święta Uniwersytetu Szczecińskiego.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie wykładem, zmienione zostało miejsce gdzie wydarzenie się odbędzie. Profesor Włodzisław Duch wygłosi wykład w Auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego US przy ul. Wielkopolskiej 15. Za utrudnienia przepraszamy.

Włodzisław Duch jest profesorem zwyczajnym, kierownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracował również na Wydziale Inżynierii Komputerowej (School of Computer Engineering) oraz na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze. Ukończył studia fizyki teoretycznej, obronił doktorat z chemii kwantowej, zrobił habilitację z matematyki stosowanej, a po doktoracie pracował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. Później pracował między innymi w Instytucie Astrofizyki Max-Plancka
w Monachium, Instytucie Technologicznym Kyushu, Uniwersytetach Tokyo, Rikkyo i Meiji w Japonii, na Uniwersytecie Florydy, Uniwersytecie Alberty w Edmonton w Kanadzie, a także w kilku innych instytucjach. Od kwietnia 2014 do grudnia 2015 pełnił funkcję wiceministra (podsekretarza stanu) w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Głównymi obszarami zainteresowań naukowych prof. Włodzisława Ducha była początkowo fizyka komputerowa i molekularna, potem inteligencja obliczeniowa (Computational Intelligence), w tym metody pozwalające na zrozumienie struktur danych, ogólna teoria inteligencji komputerowej oparta na ocenie podobieństwa i składaniu transformacji oraz meta-uczeniu, które automatycznie znajduje najlepszy model dla danego zbioru danych, informatyka neurokognitywną, czyli algorytmy inspirowane sposobem funkcjonowania mózgu na wielu poziomach, architektury kognitywne, neurodynamiczne modele chorób psychicznych integrujące poziom genetyczny, molekularny i behawioralny, oraz modele pozwalające na wizualizację zdarzeń mentalnych. Ma też na koncie kilka publikacji z filozofii umysłu. Od 2013 roku skupił się nad rozwojem Laboratorium Neurokognitywnego na UMK, a w nim nad badaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi procesów poznawczych.

Wykład odbędzie się w środę, 23 maja, o godz. 12.00 w sali Senatu US w Rektoracie przy al. Papieża Jana Pawła II 22a.