Noc Muzeów na Wydziale Nauk o Ziemi US

19 maja Muzeum Geologiczne US będzie uczestniczyło w Europejskiej Nocy Muzeów.

Muzeum Geologiczne będzie otwarte dla zwiedzających tego dnia w godzinach 18.00-22.00.

Muzeum zostało założone 9 czerwca 1994 roku, jego organizatorem był wówczas dr Stanisław Piotrowski, który kierował muzeum do 2001 roku. Pierwszą siedzibą muzeum były pomieszczenia obecnego rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie z powodzeniem funkcjonowało do 2006 roku. Następnie przez krótki czas Muzeum Geologiczne dzieliło pomieszczenia w Domu Marynarza z wystawą interaktywną Eureka. Po uruchomieniu Wydziału Nauk o Ziemi przy ul. Mickiewicza kilka lat zajmowało pomieszczenia w piwnicy wydziału. Obecnie po wybudowaniu Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych US poprawiła się nie tylko infrastruktura, ale rozbudowaniu uległa również kolekcja i zbiory muzeum. Dzięki zwiększeniu powierzchni wystawienniczej oraz rozszerzeniu kadry, muzeum codziennie przyjmować będzie wycieczki szkolne, przeprowadzając interaktywne lekcje geologii. W muzeum obejrzeć będzie można ponad 8 000 eksponatów, z czego 750 to minerały, około 1 000 skał, ponad 700 okazów piasków, 5500 to skamieniałości oraz 11 meteorytów.

Muzeum to przede wszystkim eksponaty – szczegółowo zbadane i opisane przez uniwersyteckich naukowców, które tworzą wyjątkowe zbiory muzeum, m.in kolekcje piasków z plaż i pustyń niemal całego świata, konkrecje polimetaliczne, kolekcje tzw. kul szczecińskich i skamieniałości oligoceńskich. Z ekspozycji tych stale korzystają studenci wydziału przygotowujący się do zaliczeń czy egzaminów. Muzeum prowadzone jest przez naukowców związanych z Wydziałem Nauk o Ziemi, którzy organizują prelekcje i odczyty dla młodzieży szkół podstawowych, średnich oraz studentów zainteresowanych problematyką nauk geologicznych, ochrony środowiska i ekologii, a także prowadzą edukację ekologiczną w zakresie ochrony litosfery

Dzięki ukończonemu w grudniu projektowi „Doposażenie Sali Interaktywnej Edukacji Geośrodowiskowej Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego dla celów edukacyjnych i dydaktycznych” dofinansowanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, muzeum zyskało wiele cennych okazów, jak również cztery stanowiska interaktywne. Zwiedzający mogą zagrać w grę „Surowce Polski”, zapoznać się ze stanowiskiem „Cykl skalny”, czy przeglądać mapy paleogeograficzne na dużym ekranie dotykowym.

Muzeum jest Członkiem Zachodniopomorskiej Izby Turystyki, ponadto zostało wpisane do Rejestru Muzeów Świata.

* Wydział Nauk o Ziemi poszukuje dwóch wolontariuszy do pomocy przy przebiegu tego wydarzenia. Zadaniem ochotników będzie pilnowanie porządku w ciągach komunikacyjnych i pomoc w obsłudze. Prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej na facebook'u WNoZ lub kontakt telefoniczny pod numerem (91) 444 24 26, bądź e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .