Międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja naukowa "Religio. Intymność i zewnętrzność"

W ramach współpracy międzynarodowej z uczelnia partnerską Uniwersytetem w Foggi, po raz trzeci Katedra Italianistyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i Dipartimento di Studi Umanistici Uniwersytetu w Foggii, organizują w dniach 12-13 czerwca 2018, międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną  „Religio. Interiorità ed esteriorità. Intymność i zewnętrzność”.

Zgodnie z artykułem 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka „każdy człowiek ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii [...] oraz wolność demonstrowania, zarówno w izolacji, jak i we wspólnocie, zarówno publicznej, jak i prywatnej, własnej religii lub wiary w nauczanie, praktykę, kult i przestrzeganie obrzędów”. Celem konferencji jest zatem interdyscyplinarne spojrzenie na wiarę jako akt intymny, który może pozostawać  niepoznany (prywatny), lecz może także stanowić  moment publicznej wypowiedzi (wymiar społeczno-polityczny), swoisty manifest religijności.

Perspektywa prezentowanych badań (synchroniczna lub diachroniczna) obejmuje aspekty filozoficzne, medialne, teologiczne, społeczne, literackie, antropologiczne, pedagogiczne oraz historyczno-artystyczne. W konferencji weźmie udział 29 prelegentów, w tym 13 z Uniwersytetu w Foggi oraz 16 prelegentów z US.

Konferencję objęto patronatem Prezydenta Miasta Szczecina oraz patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Data: 12-13 czerwiec 2018
Miejsce: Sala 205 – Wydział Teologiczny - ul. Pawła VI 2