• 14 LIS 19
    Naukowiec US w Parlamencie UE!

12 listopada 2019 r. w Parlamencie Europejskim odbył się panel dyskusyjny pt. Czy inna polityka jest możliwa? Dziedzictwo prof. Stommy w polityce europejskiej. Podczas spotkania omawiano treści zawarte w książce Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy, której autorem jest dr hab. Radosław Ptaszyński, związany z Uniwersytetem Szczecińskim.

Uczestnikami spotkania w Parlamencie Europejskim byli: dr hab. Radosław Ptaszyński (Uniwersytet Szczeciński), dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech (Polish Science Contact Agency), Henryk Woźniakowski (Wydawnictwo Znak) i dr Jan Olbrycht (poseł do Parlamentu Europejskiego). Wydarzenie poprowadził dr Michał Matlak (Parlament Europejski).

W trakcie spotkania uczestnicy starali się odpowiedzieć na następujące pytania: Jaka jest współczesna wartość wypracowanego w warunkach komunizmu i sowieckiej dominacji nad Polską „stommizmu”?, Czy koncepcja charakteryzująca się pojęciami takimi jak: „minimalizm”, „racja stanu”, „kompromis”, „strategia małych kroków”, może mieć wciąż zastosowanie we współczesnej polityce?, Czy pojednania między narodami mogą przetrwać pomimo powracającej jak bumerang trudnej przeszłości?, Czy „pościg za nadzieją” musi przegrać z „fatalizmem wrogości”, tak widocznym w dzisiejszej polityce?.

Udział w panelu jest kolejnym sukcesem dra. hab. Radosława Ptaszyńskiego. W czerwcu 2019 r.  za monografię Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy otrzymał on prestiżową nagrodę Zachodniopomorski Nobel w dziedzinie nauk humanistycznych.