• 31 MAJA 19
    Międzynarodowa Konferencja „Naukowa Pérégrinations vers le divin”

W dniach 6-9 czerwca 2019 w Szczecinie i Pobierowie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Pérégrinations vers le divin” („Peregrynacje ku transcendencji”). Organizatorem wydarzenia jest Katedra Filologii Romańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Celem konferencji jest zgłębienie literackiego obrazu peregrynacji, podróży, wędrówki egzystencjalnej człowieka w kierunku świata wyższych wartości duchowych. Chodzi o nazwanie wzrostu ku rzeczywistości transcendentnej, które literatura obrazuje poprzez język i inne środki wyrazu.

Uczestnikami konferencji są naukowcy z dziedziny literaturoznawstwa z Polski i z ośrodków zagranicznych tj. Francja, Kanada, Rumunia, Włochy, Algieria, Wybrzeże Kości Słoniowej. Referaty zostaną wygłoszone w języku francuskim.

Na rozpoczęciu konferencji 6 czerwca o godz. 16.30 w sali Rady Wydziału Filologicznego (al. Piastów 40 b, sala 17-19) wykład inauguracyjny pt. Le voyage européen comme expérience, aventure et quête de la vérité (Podróż europejska jako doświadczenie, przygoda i poszukiwanie prawdy) wygłosi prof. Chantal Delsol (Akademia Nauk Społecznych i Politycznych).

Konferencję uroczyście otworzy Rektor US, prof. E. Włodarczyk oraz Dziekan Wydziału Filologicznego, dr hab. A. Seniów, Konsul Honorowy Francji dr hab. P.-F. Weber, prof. US oraz Kierownik Katedry Filologii Romańskiej dr hab. S. Niewzorowa, prof. US.

Po uroczystym otwarciu, wykładzie i poczęstunku uczestnicy wydarzenia skierują się na dalsze obrady konferencyjne do Pobierowa.