• 18 GRU 19
    Naukowiec US badaczem stowarzyszonym OKFiSF

Dr hab. Pierre-Frédéric Weber, prof. US (Instytut Historyczny) – został badaczem stowarzyszonym Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, który jest renomowaną placówką naukową i działa od ponad pół wieku na terenie Polski.

Powstał przy Uniwersytecie Warszawskim na postawie Deklaracji Polsko-Francuskiej, zawartej 21 lutego 1958 roku. i – na jej mocy powstał równolegle Ośrodek Kultury Polskiej na Uniwersytecie Sorbony (Paris-IV). OKFiSF stał się ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną Uniwersytetu Warszawskiego, korzystając ze wsparcia Ambasady Francji w Polsce.

Rola badaczy stowarzyszonych, czyli nie związanych instytucjonalnie z ośrodkiem (tzw. chercheurs associés [fr.] / fellow researchers [ang.]), polega na włączaniue się w realizację zadań statutowych, skupionych wokół następujących zagadnień: promowanie debat publicznych między Francją a Polską,; prowadzenie projektów badawczych,; wspieranie polsko-francuskiej współpracy uniwersyteckiej.

Ośrodek zajmuje się przede wszystkim kwestiami związanymi z wielkimi wyzwaniami europejskimi i ich przyszłością oraz z pamięcią zbiorową i narracją historyczną.

Dr hab. Pierre-Frédéric Weber, prof. US, germanista i historyk (Paris III – Sorbonne Nouvelle, 2003),; doktor nauk w zakresie historii stosunków międzynarodowych (Paryż, 2006),; doktor habilitowany nauk humanistycznych w dziedzinie historii (Szczecin, 2017),; profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. w Zakres badań: stosunki Niemiec z krajami Europy Środkowej po roku 1945,; stosunki polsko-francuskie,; interakcje francusko-niemiecko-polskie w latach 1945–-1989/90 oraz we współczesności,; procesy normalizacyjne Wschód–/Zachód,; emocje (m.in. strach) w stosunkach międzynarodowych.