• 28 STY 19
  Prezentacja książki „Opis Miasta Szczecina”

  Prezentacja książki „Opis Miasta Szczecina”

  Jutro, 29 stycznia, o godzinie 17:00, w Książnicy Pomorskiej odbędzie się prezentacja książki „Opis miasta Szczecina” Ludwiga Wilhelma Brüggemanna, w przekładzie
  i opracowaniu dr hab. Agnieszki Gut, prof. US.

   

  „Każdy zainteresowany dziejami zachodniopomorskich miejscowości, zaczyna swoją pracę od wypisu informacji zebranych przez Brüggemanna, którego opracowanie uznać można za rodzaj słownika geograficzno-historycznego. Ten niezwykle ważny zabytek pomorskiego piśmiennictwa oświeceniowego jest jednak dziś trudno dostępny. Przeszkodą jest nie tylko język oryginału dzieła, którego składnia i leksyka odbiegają od współczesnej niemczyzny, ale także krój czcionki, której używano na obszarach niemieckojęzycznych w XVIII wieku (fraktura). Świadomość tych trudności stała się bodźcem do opracowania publikacji, która udostępnia czytelnikowi XVIII-wieczny tekst źródłowy w nowej formie. Zrozumienie dzieła ułatwia opracowany przez tłumaczkę bogaty komentarz krytyczny, objaśniający terminy, nazwy instytucji, nazwy geograficzne czy postaci historyczne wymienione w tekście. Całość poprzedza obszerny wstęp, w którym autorka zaprezentowała autora dzieła i osadziła „Opis miasta…” w kontekście historycznym.” – informują organizatorzy wydarzenia.

   

  Prezentację przekładu niemieckiego tekstu Ludwiga Wilhelma Brüggemanna, wydanego
  w 1778 roku pod tytułem „Beschreibung der Stadt Stettin” [Opis miasta Szczecina], opracowanego przez dr hab. Agnieszkę Gut, prof. US poprowadzi dr Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej.

   

  Publikację wydało Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego.

   

  Zapraszamy na spotkanie we wtorek, 29 stycznia 2019, o godz. 17.00, w Książnicy Pomorskiej, w sali im. Zbigniewa Herberta, wejście od ul. Dworcowej, II pietro.


  Więcej informacji:
  https://www.facebook.com/events/226079748271778/?active_tab=about