• 17 CZE 19
    Promocja książki „Potyczki z Polszczyzną”

Wydział Filologiczny US i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na promocję najnowszej książki prof. dr hab. Ewy Kołodziejek pt. „Potyczki z polszczyzną”. Spotkanie z autorką odbędzie się 18 czerwca 2019 r., o godz. 18:00 w ProMedia i poprowadzi je Barbara Markowska.

„Potyczki z polszczyzną” to zbiór felietonów poświęconych trudnym albo kłopotliwym zagadnieniom współczesnej polszczyzny. Ich dobór wynika z wieloletnich obserwacji zachowań językowych Polaków – autorka jest pracownikiem poradni językowej Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Od lat prowadzi również rubrykę poświęconą poprawności językowej w „Kurierze Szczecińskim”. W każdym z felietonów autorka zwięźle, a zarazem ciekawie i wnikliwie portretuje wybrany problem językowy, zgłoszony przez internautę lub czytelnika. Staranny wybór pytań, przystępna forma odpowiedzi oraz przejrzysty układ sprawiają, że poradnik ten może być cenną pomocą w pogłębieniu wiedzy o bogactwie naszego języka ojczystego. Zbiór zawiera 253 felietony, które powstały dzięki pytaniom dociekliwych użytkowników języka, Zaprezentowane w książce zagadnienia podzielono na rozdziały dotyczące etykiety językowej, znaczenia słów, gramatyki, odmiany nazw własnych, słowotwórstwa, związków składniowych i frazeologicznych oraz ortografii, interpunkcji i wymowy, książka jest opatrzona indeksem omówionych form językowych. Książka przeznaczona jest dla każdego, kto czuje potrzebę poprawnego wyrażania się, a nie ma czasu na poszukiwania podpowiedzi w wielu miejscach.

Ewa Kołodziejek jest językoznawczynią, profesorką nauk humanistycznych, kierowniczką Zakładu Etnolingwistyki i Kultury Języka w Instytucie Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Prowadzi wykłady i konwersatoria z lingwistyki kulturowej, z kultury języka polskiego, z ortografii i interpunkcji, z języka subkultur. Jest członkinią prezydium Rady Języka Polskiego i przewodniczącą Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej przy Radzie Języka Polskiego. Należy do Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz Komisji Socjolingwistyki przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów. Istotnym obszarem jej aktywności zawodowej jest popularyzacja wiedzy i edukacja językowa Polaków. W szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich prowadzi comiesięczne wykłady otwarte zatytułowane „Potyczki z polszczyzną”. Jest autorką felietonów prasowych z cyklu „Językowa corrida” zamieszczanych od 1991 r. w magazynie „Kuriera Szczecińskiego”. Za działalność popularyzatorską i edukacyjną została wyróżniona tytułem Szczecinianka Roku 2015.