• 21 LIS 19
    Ważne wyróżnienie dla prof. Piskorskiego

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita w Chojnie podjęło decyzję o nadaniu honorowego członkostwa prof. dr. hab. Janowi M. Piskorskiemu z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Uroczyste wręczenie honorowego członkostwa przez Stowarzyszenie Terra Incognita odbędzie się w piątek, 29 listopada, o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie. Przy okazji prof. Piskorski wygłosi tam wykład pt. „Kobiecy batalion spod Barlinka: O marzeniach mężczyzn na wojnie”. Wstęp wolny.

Uzasadnienie decyzji

Profesor Jan Maria Piskorski towarzyszy Stowarzyszeniu Terra Incognita od samego początku. Wielokrotnie pojawiał się on na wydarzeniach przez nie organizowanych. Dzięki Profesorowi  stowarzyszenie wydało książkę pt. Tym samym pociągiem i trafiło w kręgi świata naukowego. Uczony Uniwersytetu Szczecińskiego zajmuje się głównie historią porównawczą Europy i dziejami cywilizacji. Dla  Terra Incognita specjalne znaczenie ma jego książka pt. Pomorze plemienne, która stała się podstawą do wielomiesięcznej dyskusji, na łamach Gazety Chojeńskiej, o bitwie pod Cedynią i jej roli w lokalnej oraz narodowej tożsamości. Po tej debacie grupa osób, które wzięły w niej udział założyły stowarzyszenie i Rocznik Chojeński.

Kilka słów o prof. Piskorskim

Prof. Piskorski to jeden z najbardziej znanych historyków nie tylko w Szczecinie, ale i w Polsce, a także za granicą, m.in. za sprawą głośnej i nagradzanej książki z 2010 roku pt. Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie. Autor znany jest z wielkiej erudycji i języka, który jest przeciwieństwem sztywności i nieprzystępności, kojarzonej często z publikacjami naukowców. Dzięki temu jego artykuły często goszczą na łamach najważniejszych polskich czasopism, jak np. „Więź”, „Rzeczpospolita”, „Odra”, „Gazeta Wyborcza”, a także w prasie niemieckiej, szwajcarskiej czy hiszpańskiej.