• 05 GRU 18
    Wspólne obchody rocznicowe na Wydziale Humanistycznym

Uniwersytet Szczeciński  zaprasza 6 i 7 grudnia 2018 r. na kolejne wydarzenia związane ze stuleciem założenia Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, które odbędą się na Wydziale Humanistycznym oraz w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych.

6 grudnia na Wydziale Humanistycznym (sala 155) odbędą się: premiera filmu dokumentalnego poświęconego 12 Pułkowi Ułanów Podolskich i promocja tomu „12. Pułk Ułanów Podolskich. Wspomnienia i materiały”, oprac. Renata Gałaj-Dempniak, Aleksander Smoliński, Henryk Walczak i Andrzej Wojtaszak oraz prezentacja diaporam historycznych Cezarego Dubiela.

7 grudnia w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych (sala 067) odbędzie się konferencja naukowa „Kawaleria polska i obca w XIX – XX w.”, podczas której referaty wygłoszą naukowcy z naszej uczelni i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz członkowie koła.

28 listopada 2018 r. otwarta została wystawa poświęcona 12 Pułkowi Ułanów Podolskich w Bibliotece Humanistycznej przy ul. Krakowskiej 71-79. Obok umundurowania, odznaczeń, części uzbrojenia i oporządzenia można zobaczyć unikatowe fotografie, które znajdują się w posiadaniu Archiwum Koła Żołnierzy. Wystawę można oglądać do 7 grudnia.

W 2018 roku mija 209 lat od zawiązania się 12 Pułku Ułanów Podolskich. Jest to równocześnie okrągły jubileusz stulecia założenia Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, czyli stowarzyszenia zbudowanego przez osoby związane rodzinnie, poprzez przyjaźń i fascynację oraz przez służbę z pułkiem Ułanów Podolskich. Od wielu lat Koło Żołnierzy współpracuje z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, a szczególnie z Instytutem Historii Stosunków Międzynarodowych. Przypomnijmy, że Instytut powstał 50 lat temu, w miejsce Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, funkcjonującej od 1968 roku – stąd pomysł na wspólne uczczenie okrągłych rocznic powstania.