• 29 LIS 18
    Wykłady w ramach współpracy Katedry Italianistyki oraz ZSO 4

W ramach współpracy pomiędzy Katedrą Italianistyki WT US oraz ZSO 4 w Szczecinie w piątek 30 listopada 2018 w LO 11, mgr Gennaro Valentino poprowadzi wykłady pt.: Poza nazistami: od niepodległości neapolitańskiej do polskiej. Cztery dni Neapolu i upadek Generalnego Gubernatorstwa Polskiego [Fuori i nazisti: dall’indipendenza partenopea a quella polacca. Le quattro giornate di Napoli e il collasso del governatorato generale polacco.].

Wykłady odbędą się w ramach autorskiego projektu naukowego-dydaktycznego pana dra hab. Angelo Relli dot. języka i kultury włoskiej w szkole (od przedszkola do studentów) pn. Cały Szczecin mówi po Włosku – Lifelong Learning – Lingua e Cultura italiana.

Projekt stworzony we współpracy z Centro Linguistico di Ateneo (Uczelniane Centrum Językowe) Università degli Studi di Bari, Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydziałem Oświaty Gmina Miasta Szczecin.

Wykłady odbędą się o 8.55, 9.50 i 11.45.

Poza nazistami: od niepodległości neapolitańskiej do polskiej. Cztery dni Neapolu i upadek Generalnego Gubernatorstwa Polskiego.

mgr Gennaro Valentino

W XX wieku nazistowski totalitaryzm wyrządził najwięcej krzywd ludzkości. Powstania przeciwko hitlerowskim okupantom rozpoczynają się we Włoszech w 43 roku, dokładnie w Neapolu, zapamiętane jako „cztery dni Neapolu”. W tym samym roku, w kwietniu, w Polsce, naziści zaczną deportować pozostałych Żydów do stolicy, prowokując powstanie w getcie warszawskim, będącym preludium do tego, co będzie wielkim „Powstaniem Warszawskim”. Lekcja prześledzi i przybliży dwuletni okres polsko-włoskich starć antyhitlerowskich, koncentrując się na Neapolu i Warszawie, dwóch miastach, których łączy silna wola niepodległości.

Nel XX secolo il totalitarismo nazista ha commesso le più impensabili stragi umane. I moti di insurrezione contro gli occupanti nazisti in Italia iniziano nel ’43, a Napoli, con quelle che si ricordano come „le quattro giornate di Napoli”. Lo stesso anno, in aprile, in Polonia i nazisti cominciano a deportare gli ebrei rimasti nella capitale, provocando la rivolta del ghetto di Varsavia, preludio di quella che sarà la grande „Rivolta di Varsavia”. La lezione ripercorre questo biennio di scontri antinazisti italo-polacchi, concentrandoci su Napoli e Varsavia, entrambe legate da una forte volontà di indipendenza.