
Huczne obchody 25-lecia Koła Młodych Językoznawców
Koło Młodych Językoznawców Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na obchody jubileuszu 25-lecia działalności. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 8 listopada 2019, o godz. 10.00 w Bibliotece Międzywydziałowej przy al. Piastów 40B (budynek nr 3, Wydział Humanistyczny). Wezmą w nim udział wyjątkowi goście.
W programie wydarzenia prezentacja historii, podsumowanie działalności i osiągnięć koła, a także debata o mowie nienawiści pt. „Koniec dialogu”. Wezmą w niej udział:
- dr hab. Barbara Sobczak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
- dr hab. Michał Rusinek (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie),
- dr hab. Agnieszka Choduń (Uniwersytet Szczeciński),
- prof. zw. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński),
- Marcin Sośniak (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich).
Wydarzenie objęte jest patronatem Rady Języka Polskiego.
Koło Młodych Językoznawców powstało w 1994 roku przy Zakładzie Etnolingwistyki. Jest najdłużej nieprzerwanie istniejącym kołem naukowym na Uniwersytecie Szczecińskim i drugim kołem językoznawczym z takim osiągnięciem w Polsce (po Studenckim Kole Naukowym Językoznawców z Wrocławia). Od początku opiekunką naukową jest prof. Ewa Kołodziejek. Organizacja zrzesza studentów, przede wszystkich filologii polskiej. Zainteresowania członków dotyczą głównie problemów współczesnej polszczyzny, rozpatrywanych z perspektywy etnolingwistyki i socjolingwistyki. Przedmiotem refleksji są m.in. związki języka z kulturą masową, język mediów (ze szczególnym uwzględnieniem internetu), rola języka w kulturze narodowej, socjolekty itp.
Członkowie koła aktywnie uczestniczą w studenckim ruchu naukowym, biorąc udział w konferencjach naukowych, obozach i warsztatach. Tradycją stała się organizowana co roku w Pobierowie ogólnopolska konferencja naukowa „Horyzonty języka, czyli jak daleko sięga językoznawstwo” (w 2019 roku po raz ósmy pod tym tytułem), na którą z chęcią przyjeżdżają młodzi naukowcy z ośrodków z Polski (Wrocław, Poznań, Warszawa, Kraków itd.) i zagranicy (m.in. Poczdam, Ołomuniec, Greifswald). Zainteresowania naukowe członków szczecińskiego koła zaowocowały publikacją pięciu „Zeszytów Studenckich Prac Naukowych”. Wydawane jest również czasopismo „Wyjątek”, w którym zamieszczane są popularnonaukowe artykuły studentów poświęcone językowi, komunikacji i kulturze.