• 13 WRZ 19
    „Jak powstało złoto we Wszechświecie?”

Uniwersytet Szczeciński i Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego zapraszają na kolejny wykład otwarty, który odbędzie się w poniedziałek, 23 września, o godzinie 19:00 w auli Akademii Morskiej w Szczecinie (sala nr 7, I piętro) przy ul. Szczerbcowej 4.

Wykład pt. „Jak powstało złoto we Wszechświecie?” wygłosi prof. Tsvi Piran z Katedry Schwartzmana Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael). Prof. Piran jest m.in. autorem pomysłu, że tzw. błyski gamma są wynikiem zlewania się dwóch gwiazd neutronowych. Wykład towarzyszy konferencji POTOR-6 (VI Konferencja Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego – cosmo.usz.edu.pl/potor6) i jest organizowany we współpracy z projektem „Zapytaj fizyka” (zapytajfizyka.fuw.edu.pl).

Naukowcy od dawna wiedzieli, że węgiel, tlen, azot, krzem i żelazo powstają we wnętrzach gwiazd i następnie są rozsiewane w kosmosie poprzez wybuchy gwiazd supernowych. Badacze długo nie znali jednak odpowiedzi na pytanie „skąd wzięły się cięższe pierwiastki, takie jak platyna i złoto?”. Podczas wykładu prof. Tsvi Piran przedstawi więc, w jaki sposób we wszechświecie pojawiają się te cenne dla człowieka metale.