• 12 GRU 18
    Otwarcie Sali Joanny i Jana Kulmów

13 grudnia 2018 r. o godzinie 18:00 w Bibliotece Głównej US, w 94. rocznicę urodzin Jana Kulmy i 66. rocznicę ślubu odbędzie się uroczyste otwarcie Sali Joanny i Jana Kulmów.

Zmiana nazwy Sali Strumiańskiej, działającej od 13 grudnia 2002 r., na Salę Joanny i Jana Kulmów jest zgodna z wolą niedawno zmarłej Joanny Kulmowej, doktora honoris causa naszej uczelni. W uroczystości uczestniczyć będą: JM prof. dr hab. Edward Włodarczyk, Piotr Krzystek prezydent Miasta Szczecin, przedstawiciele Rady Miasta, członkowie Rodziny Strumiańskiej, przyjaciele i znajomi ze Strumian, Warszawy, Poznania i Wrocławia.

Spotkanie poprowadzą: mgr inż. Mirosława Różycka dyrektor Biblioteki Głównej i dr hab. Urszula Chęcińska prof. US Dziekan WH i opiekun naukowy Sali Joanny i Jana Kulmów. Specjalny program artystyczny przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Joanny Kulmowej w Komarowie. Fragmenty Dykteryjek przedśmiertnych Jana Kulmy przeczyta Anna Januszewska z Teatru Współczesnego. Na  saksofonie zagra dr Julita Przybylska.

Na urodzinowy tort zaprasza Miasto Szczecin.

Sala Joanny i Jana Kulmów, w której znajdują się pamiątki, meble, obrazy i część księgozbioru z domu w Strumianach, przekazane Uniwersytetowi Szczecińskiemu po wyjeździe małżeństwa Kulmów do Warszawy, pełnić będzie rolę salonu literackiego. W planach są spotkania z Michałem Rusinkiem, Wojciechem Kassem, konferencja naukowa o twórczości Joanny Kulmowej, promocje książek i wystawy.