• 12 CZE 19
    Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego Zbigniewowi Nosowskiemu

Rektor i Senat Uniwersytetu Szczecińskiego mają zaszczyt zaprosić na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa redaktorowi Zbigniewowi Nosowskiemu.

Ceremonia odbędzie się 13 czerwca 2019 roku (czwartek) o godz. 10:00 w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Papieża Jana Pawła II 22a

Imprezy towarzyszące:

12 czerwca, środa, godz. 10.00
    miejsce: XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie
    (spotkanie z uczniami, zamknięte dla publiczności)
    „Więź i solidarność. Lekcja z wychowania obywatelskiego ze Zbigniewem Nosowskim”

12 czerwca, środa, godz. 14.00-16.00
    miejsce: Sala Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego (wydarzenie otwarte)
    „Polak Sarmata – Polak Europejczyk”
    Tematami spotkania będą: Tożsamość współczesnych Polaków. Czy tradycja sarmacka jest aktualna – i czy należy ją potępiać? Co to znaczy być Europejczykiem – i czy bycie Europejczykiem to zagrożenie dla tożsamości narodowej? Katolicyzm i polskość – jedno pojęcie czy dwa różne? Czy Sarmata jest Europejczykiem?

Udział biorą: Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich PAN), ks. Alfred Wierzbicki (KUL), Edward Włodarczyk (Uniwersytet Szczeciński)
    Prowadzenie – ks. Andrzej Draguła (Uniwersytet Szczeciński)

12 czerwca, środa, godz. 17.00-19.00
    miejsce: Teatr Polski (wydarzenie otwarte)
    „Opisywanie Polski. Rozmowa Redaktorów”
    Tematami spotkania będą: kondycja mediów, wyzwania stojące przed współczesnym dziennikarstwem, perspektywy i zagrożenia dla wolności słowa we współczesnym świecie. Czy media przeżywają kryzys – i na czym on polega? Czego pragnie współczesny widz, słuchacz i czytelnik? Kim jest polski dziennikarz? Jakie role ma do wypełnienia prasa katolicka w Polsce?

Udział biorą: o. Maciej Biskup (dominikanie.pl); Dominika Kozłowska („Znak”); Zbigniew Nosowski („Więź”); Marcin Żyła („Tygodnik Powszechny”).
    Prowadzenie – Andrzej Skrendo (Uniwersytet Szczeciński)

13 czerwca, czwartek, godz. 16.00-18.00
    miejsce: Sala Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego
    (wydarzenie otwarte)
    „Wariacje pocztowe. Epistolografia Polaków”
    Tematami spotkania będą: Epistolografia – utajona literatura; Epistolografia jako źródło wiedzy; Debata o Polsce w listach; Epistolografia a obyczajowość polska; Jerzy Giedroyc jako epistolograf; Ewolucja komentarza do listu; Epistolografia i etyka (czytania); Kanon epistolografów polskich XX wieku.

Udział biorą: Bogumiła Berdychowska („Więź”), Lucyna Marzec (UAM), Jerzy Madejski (Uniwersytet Szczeciński)
    Prowadzenie – Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński)