• 02 GRU 19
    US nagrodzony podczas Gali Laurów Uniwersyteckich

Uniwersytet Szczeciński został nagrodzony podczas Gali Laurów Uniwersyteckich 2019 aż w dwóch kategoriach: najlepszy projekt naukowy i uniwersytecki projekt dydaktyczny. Uroczystość odbyła się w sobotę, 30 listopada, w murach Collegium Maius Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

O wydarzeniu
    Gala Laurów Uniwersyteckich to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Forum Uniwersytetów Polskich, podczas których nagradza się najlepsze i najbardziej kreatywne pomysły realizowane przez środowisko studenckie

Lista wszystkich laureatów
    Najlepszy projekt naukowy – Matematyka w obiektywie (Uniwersytet Szczeciński)
    Uniwersytet Perspektyw – Akademia Biznesu (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
    Uniwersytecki Projekt Dydaktyczny – Akcja Ewaluacja (Uniwersytet Szczeciński)
    Uniwersytecki Projekt Kulturalny – Uniwersytecki Teatr Muzyczny (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
    Uniwersytecki Projekt Sportowy – Copernicada – Olimpiada Międzywydziałowa (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu)
    Media Uniwersyteckie – Seta TV – Studencka Telewizja Uniwersytetu Opolskiego (Uniwersytet Opolski)

Opis zwycięskich projektów Uniwersytetu Szczecińskiego

Najlepszy projekt naukowy – Matematyka w obiektywie

Konkurs fotograficzny „Matematyka w obiektywie” jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego „Mathematics in Focus”. Po raz pierwszy konkurs odbył się w roku 2010. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Celem wydarzenia jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę (zdjęcie + tekst), która nadaje pracy sens poznawczy. Od roku 2015 przyznawana jest nagroda specjalna – Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego – za zdjęcie z najciekawszym opisem matematycznym.

Uniwersytecki Projekt Dydaktyczny – Akcja Ewaluacja

Akcja odbywała się na wszystkich wydziałach US i w domach studenckich US. W wydarzeniu wzięło udział cztery tysiące studentów. Efektem było sporządzenie sprawozdań z oceny dziekanatów, działu spraw studenckich, funkcjonowania administracji domów studenckich. Wyniki otrzymanych badań przedstawiono władzom rektorskim, które zapowiedziały podjęcie działań ulepszających komunikację pomiędzy poszczególnymi dziekanatami a studentami oraz wpłynęły na zmianę godzin pracy administracji akademików. Ewaluacja wpłynęła również na utworzeniu Działów Obsługi Studentów w nowej strukturze uczelni. Działania podjęte przez Samorządy Studenckie poszczególnych wydziałów Uniwersytetu Szczecińskiego w wyniku ewaluacji wpłynęły na zwiększenie dostępności informacji o realizowanych projektach. Akcja Ewaluacja została w pozytywny sposób przyjęta przez studentów, którzy chętnie wypowiadali się w ankietach i podczas rozmów wskazywali na potrzebę kontynuacji wydarzenia w następnym roku akademickim.

Magdalena Koziara – przewodnicząca Samorządu Studenckiego US odbiera statuetkę z rąk dr hab. Beaty Mikołajczyk, prof. UAM