• 08 MAR 19
    Wykład otwarty „Fizyka na rowerze”

Kolejny otwarty wykład z pokazami doświadczalnymi pt. „Fizyka na rowerze” przeprowadzi mgr Andrzej Trzebuniak z Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie odbędzie się 11 marca (poniedziałek), o godzinie 17.00 w auli Audytorium Maximum (sala nr 301), Wydział Inżynierii i Mechatroniki ZUT, al. Piastów 19.

Celem prezentacji będzie omówienie podstawowych sił i zjawisk, mających wpływ na stabilizację roweru w ruchu za pomocą prostych doświadczeń oraz krótkich filmików. Podczas wykładu zostaną wskazane także czynniki niebezpieczne, mogące mieć wpływ na ruch roweru – jednego z najpopularniejszych pojazdów na świecie.

Prowadzący wykład przedstawi również fascynującą ewolucję roweru – począwszy od drewnianej „drezyny” a skończywszy na współczesnej metalowej konstrukcji z jej wyrafinowanymi mechanizmami.