• 29 KW. 19
    Wykład otwarty „Ujarzmić gwiazdy – ku syntezie termojądrowej”

Uniwersytet Szczeciński i Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego zaprasza na kolejny wykład otwarty, który odbędzie się 6 maja (poniedziałek) o godzinie 17:00 w auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego US (sala116), ul. Wielkopolska 15.

Wykład pt. „Ujarzmić gwiazdy – ku syntezie termojądrowej” wygłosi dr Marcin Jakubowski z Instytutu Fizyki Plazmy Maxa Plancka w Greifswaldzie, który jest liderem grupy tematycznej „Divertor Physics” reaktora Wendelstein7-X w Greifswaldzie oraz członkiem grupy eksperckiej przygotowującej badania na reaktorze termojądrowym ITER w Cadarache.

Na wykładzie zostaną omówione zmagania kilkunastu laboratoriów rozsianych po całym świecie (Japonia, Chiny, Rosja, Indie, USA) nad uzyskaniem kontrolowanej syntezy termojądrowej na Ziemi. W szczególności będą opisane reaktory eksperymentalne (JET w Oksfordzie oraz Wendelstein7-X w Greifswaldzie), w których prowadzone są badania rozgrzanego do temperatur takich jak na Słońcu gazu w celu realizacji marzenia ludzkości o praktycznie niewyczerpalnym źródle energii.