może tu
    • 11 LUT 20
    Otwarte dane badawcze w projektach krajowych i europejskich

    Otwarte dane badawcze w projektach krajowych i europejskich

    28 lutego 2020 roku w siedzibie Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT odbędą się warsztaty dla pracowników naukowych, pracowników bibliotek, jednostek administracyjnych uczelni i przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w krajowych oraz europejskich projektach badawczych i innowacyjnych.

     

    Celem spotkania jest przybliżenie praktycznych i prawnych aspektów udostępniania danych badawczych w otwartym dostępnie, co w dzisiejszych czasach staje się bardzo istotnym elementem globalnych przemian w nauce. Polityka powszechnej, ogólnodostępnej nauki wynika z celów Wspólnoty Europejskiej i zobowiązuje państwa członkowskie do przyjmowania strategii otwierania dostępu zarówno do publikacji naukowych, jak i danych uzyskanych z badań. Coraz więcej programów finansowania wymaga, aby wyniki uzyskane w projektach realizowanych ze środków publicznych, udostępniane były w sposób otwarty.

     

    Jednym z nich jest Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020, który wprowadził obowiązkowy otwarty dostęp do publikacji naukowych, a także pilotaż otwartych danych badawczych. Te uregulowania przenikają do struktur krajowych mechanizmów finansowania badań.

     

    Jak się do tego przygotować? Jak stworzyć dobry Plan Zarządzania Danymi w projekcie naukowym? Jak sprawnie i skutecznie zapewniać otwarty dostęp, i dlaczego warto to robić? Na te wszystkie pytania odpowiedzą eksperci prowadzący warsztaty, p. Natalia Gruenpeter i p. Nikodem Rycko z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

     

    Zainteresowanych udziałem w warsztatach obowiązuje  REJESTRACJA

     

    Dodatkowych informacji udziela p. Michał Grudziński, e-mail: Michal.Grudzinski@zut.edu.pl, tel. 91 449 45 49

     

    Dzięki dofinansowaniu MNiSW udział w warsztatach jest bezpłatny.

Accessibility Toolbar