może tu
    • 12 GRU 24
    DEMI – nowa inicjatywa na rzecz walki z demencją

    DEMI – nowa inicjatywa na rzecz walki z demencją

    9 grudnia br. w Szczecinie podpisano umowę o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Szczecińskim, firmą Euromedis Sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem Cogito na rzecz propagowania i rozwoju wiedzy o zaburzeniach pamięci i chorobach neurodegeneracyjnych.

     

    Efektem współpracy będzie uruchomienie projektu DEMI – Dementia Research Institute, który stanie się platformą do badań i działań edukacyjnych w obszarze diagnostyki oraz terapii otępienia.

     

    W spotkaniu wzięli udział: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, ks. prof. dr hab. Zdzisław Kroplewski z Instytutu Psychologii US, dr hab. n. med Andrzej Potemkowski, prof US z Instytutu Psychologii US, a także dr n. med. Marcin Ratajczak – członek zarządu Euromedis oraz dr n. med. Jerzy Kolenda – członek zarządu Stowarzyszenia Cogito.

     

    Podpisanie tej umowy jest sformalizowaniem wieloletniej współpracy. Wierzymy, że nasza kooperacja przyniesie wymierne efekty zarówno w badaniach naukowych, jak i praktycznym wsparciu pacjentów – podkreślił prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

     

    Współpraca stron będzie obejmować w szczególności następujące działania: publikowanie informacji w mediach społecznościowych, organizację szkoleń i konferencji, opracowywanie oraz rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych, prowadzenie badań, publikowanie specjalistycznych materiałów, a także nawiązywanie współpracy z innymi podmiotami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem zaburzeń pamięci oraz chorób neurodegeneracyjnych powodujących otępienie.

     

    Inicjatywy takie jak DEMI są niezbędne, by skutecznie podnosić świadomość społeczną na temat chorób otępiennych i wspierać badania nad nowymi metodami terapii. Obecnie co pięć sekund diagnozowana jest na świecie osoba z chorobą Alzheimera lub otępieniem. Przewiduje się, że w 2030 r. w Polsce chorych będzie około miliona. Jest to bezsprzecznie wyzwanie XXI wieku nie tylko dla kadr medycznych, naukowych, ale i dla całego społeczeństwa. By walczyć z tym problemem, niezbędna jest współpraca – zaznaczył dr n. med. Marcin Ratajczak.

     

     

    Ta synergia, która zostanie wytworzona, pozwoli nam połączyć trzy elementy: naukę, edukację i biznes i myślę, że przyniesie to dla wszystkich stron korzyść. Wyłaniają się bardzo ciekawe perspektywy – podsumował  dr hab. n. med. Andrzej Potemkowski, prof. US.

     

    Współpraca ma na celu także intensyfikację komunikacji społecznej w zakresie profilaktyki zaburzeń pamięci oraz promowanie stylu życia wspierającego zdrowie poznawcze.

     

     

    Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego przygotowanego przez UNIWIZJĘ – Telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego

     

Accessibility Toolbar