może tu
    • 28 MAR 25
    Interdyscyplinarne debaty Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego

    Interdyscyplinarne debaty Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego

    Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Interdyscyplinarne Koło Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na debatę wokół książki „Fizyk w jaskini światów” – wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez Jerzego Sosnowskiego z prof. Krzysztofem Meissnerem (Wydawnictwo WIĘŹ, Warszawa 2023).

     

    Fragment książki:

    „Jest jedna ważna rzecz, która dotąd nie przedarła się wystarczająco do opinii publicznej. Mówiliśmy, że aby inflacja mogła zaistnieć, musiałaby mieć «do dyspozycji» dość duży obszar, całkowicie jednorodny. Tymczasem w bardzo wczesnym wszechświecie, w którym spodziewamy się ciągłych fluktuacji, wszystko się tam może dziać, dzikość po prostu – nagle mamy znaleźć bezwietrzny obszar łagodnego jeziora, na którym nic się nie dzieje. I właśnie ten kawałek zaczyna się rozszerzać tak, że przestajemy dostrzegać dookoła szaleństwo. No bo widzimy aż do dziś tylko ten spokojny kawałek, który się rozszerzył.”

     

    Uczestnicy debaty:

    • prof. dr hab. Krzysztof Meissner – profesor nauk fizycznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w teorii cząstek elementarnych i kosmologii. Pracował m.in. w Federalnym Instytucie Technologii w Zurychu, CERN-ie oraz Instytucie Maxa Plancka w Poczdamie. W latach 2009–2011 pełnił funkcję dyrektora naukowego Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Współpracował z wybitnymi naukowcami, takimi jak Gabriele Veneziano i Roger Penrose. Jest również cenionym popularyzatorem nauki.
    • prof. dr hab. Mariusz Dąbrowski – profesor nauk fizycznych, specjalizujący się w kosmologii, teorii cząstek elementarnych i fizyce jądrowej. Od 1992 roku związany z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie kieruje międzynarodowym zespołem badawczym „Szczecińska Grupa Kosmologiczna”. Od 2015 roku pracuje także w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, gdzie kieruje Zakładem Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska.

     

    Prowadzenie:

    • Mateusz Słomiany (matematyka)
    • Mikołaj Kotuła (filozofia)

     

    Patronat medialny:

    • Wydawnictwo WIĘŹ
    • UNIWIZJA – telewizja Uniwersytetu Szczecińskiego
    • NiUS Radio

     

    Debata odbędzie się  4 kwietnia 2025 (piątek) o godzinie 18:00 w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego (Geocentrum), ul. Mickiewicza 16a, sala 30a (parter).

     

    Spotkanie będzie dodatkowo transmitowane online na platformie Microsoft Teams

    Link do spotkania: https://tiny.pl/wd72b8cd

     

    Kontakt: mikolaj.kotula@phd.usz.edu.pl

     

    Zapraszamy do udziału.

     

Accessibility Toolbar