może tu
    • 08 PAŹ 25
    III Międzynarodowy Kongres Języka i Kultury Polskiej

    III Międzynarodowy Kongres Języka i Kultury Polskiej

    Za nami III Międzynarodowy Kongres Języka i Kultury Polskiej, organizowany przez Uniwersytet Szczeciński – Instytut Językoznawstwa, Instytut Literatury i Nowych Mediów przy udziale Centrum Badań i Międzynarodowej Promocji Języka Polskiego. Zgromadził liczne grono specjalistów od polszczyzny – nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

     

    Kongres odbywał się w dniach 2–4 października 2025 roku w Szczecinie i w Pobierowie. Drugiego dnia wydarzenia językoznawcy spotkali się w rektoracie – w Sali Senatu. Gości powitała dr hab. Adrianna Seniów, prof. US z Instytutu Językoznawstwa. Panel otworzył prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

    Język polski jest bardzo ważny – to nie tylko sposób porozumiewania się, ale to również kultura. Żeby poznać kulturę i współpracować międzynarodowo potrzebny nam jest język. To narzędzie, które umożliwia poznanie kultury. W Szczecinie po II wojnie światowej spotkali się ludzie, którzy przyjechali z kresów, więc język polski w Szczecinie to jest miks wszystkiego. Dlatego niektórzy mówią, że to najczystszy język polski. Mówienie o nim właśnie w Szczecinie to niezwykle ważna rzecz nie tylko z naukowego punktu widzenia, ale i rozwoju społeczno-gospodarczego, do którego również potrzebna jest kultura i język – powiedział prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

     

    Celem kongresu było stworzenie przestrzeni do dyskusji wokół różnorodnych aspektów języka, literatury i kultury polskiej, wymiana doświadczeń oraz integracja badaczy z krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych. Poruszono tematy związane z nauką języka przez obcokrajowców, w szkołach polonijnych czy w rodzinach mieszanych, z wpływem sztucznej inteligencji na język, z przenikaniem polszczyzny, a także historycznymi i młodzieżowymi formami porozumiewania się nim. Nie zabrakło także tematu literatury polskiej.

     

    Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Prezydenta Miasta Szczecina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Instytutu Rozwoju Języka Polskiego i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Uświetnił je występ Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie.

     

    Transmisję z kongresu można obejrzeć na kanale Uniwersytetu Szczecińskiego na YouTubie.

     

    Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć i relacji z wydarzenia, którą przygotowała Uniwizja – Telewizja Uniwersytetu Szczecińskiego.

     

     

     

Accessibility Toolbar