• 01 LIP 22
    Absolutorium Ogólnouczelniane studentów Uniwersytetu Szczecińskiego

1 lipca br. w auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej odbyło się uroczyste Absolutorium Ogólnouczelniane będące symbolicznym pożegnaniem studentów z Uczelnią, jej władzami i wykładowcami.

Absolutorium to jeden z najważniejszych dni dla studentów, jak i całej społeczności akademickiej. Podczas tego wydarzenia wspominane są wszystkie chwile związane z Uczelnią oraz całym niezwykłym czasem studiowania.
    Miniony rok z pewnością nie należał do łatwych, gdyż w pierwszym semestrze trwała jeszcze pandemia, a w drugim rozpoczęły się działania wojenne w Ukrainie. Dlatego możliwość wspólnego świętowania tego wyjątkowego i uroczystego wydarzenia dała wszystkim wiele radości.

Vivat Academia, vivant professores!

Po wybrzmieniu pieśni studenckiej Gaudeamus Igitur, do studentów i ich rodzin słowa podziękowań i gratulacje skierował Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, który powiedział:

Osiągnęliście kolejny etap w swym życiu, który jest wyjątkowo ważny, gdyż potwierdza Waszą inwestycje w siebie. Wiedza i wszystkie umiejętności, które zdobyliście podczas studiów, umożliwiły Wam udział w dzisiejszym absolutorium. Pamiętajcie, że to jest coś, czego nikt Wam nigdy nie zabierze. Jesteśmy z Was dumni, gdyż jesteście dobrze przygotowani do pracy zawodowej w różnych specjalnościach. I choć po obronie prac dyplomowych opuścicie mury uniwersytetu, to więzi, które zawarliście z kolegami, wykładowcami, promotorami, będą trwały nadal. Na zawsze pozostaniecie członkami wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziękuję, że wybraliście Uniwersytet Szczeciński. Jesteśmy z Was dumni i będziemy się Wami zawsze chwalić.

Następnie wyświetlony został film z naszymi  absolwentami, w którym opowiadają o swoim studiowaniu i o tym, co zapamiętali z czasu spędzonego na Uczelni.

W imieniu studentów głos zabrała Nikola Bukowiecka, studentka kierunku fizyka. Nasza absolwentka, która sama ostatnio świętowała wyróżnienie w konkursie „Polka XXI wieku” podkreślała:

Spotykamy się tutaj, jedni po trzech, inni po pięciu latach już zadowoleni, że możemy dumnie powiedzieć – poradziliśmy sobie i to nie najgorzej. Z pewnym smutkiem, który towarzyszy każdemu zakończeniu pewnego etapu, ale i z niedowierzaniem, kiedy ten czas zleciał i czy można go jakoś spowolnić. Nie bylibyśmy tutaj gdyby nie nasi wspaniali wykładowcy. Jedni nauczyli nas równania Schrödingera, inni zarządzania firmą, a jeszcze inni udzielili dobrej rady, kiedy jej potrzebowaliśmy. Oni dali nam narzędzia. Czas przekuć je w efekty. Więc idźcie i podbijajcie świat. Pewnie, ale nie pysznie. Bez strachu lecz z rozwagą. W zgodzie z sobą i z innymi. Ale nie zapominajcie się przy tym świetnie bawić, bo życie to nie tylko cel, ale również droga.

Graduacja, przemowy i birety

Po udzieleniu absolutorium berłem rektorskim oraz wręczeniu tuby z listem gratulacyjnym przez władze rektorskie i dziekańskie, studenci z radością przerzucali chwost biretu jako znak, że ze studentów stali się absolwentami.

Na końcu głos zabrała Prorektor ds. Studenckich US – dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, która pożegnała studentów słowami:

Pielęgnujcie swoje talenty, otwartość i optymizm, który pozwoli Wam osiągnąć wiele, poszukujcie nieszablonowych rozwiązań, nie bójcie się podejmować trudnych decyzji, ponieważ My wierzmy w Wasz profesjonalizm, zasady moralne i rozwój osobisty. Mam nadzieje, że lata spędzone na Uniwersytecie Szczecińskiego będą jednym z najmilszych wspomnień – wspomnień, których nigdy się nie zapomina.

Zwieńczeniem wydarzenia był występ Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyrekcją dr hab. Anny Tarnowskiej, prof. AS.