• 31 MAR 23
    Ambasador Meksyku z wizytą w Uniwersytecie Szczecińskim

30 marca br. w Rektoracie odbyło się spotkanie Władz Rektorskich Uniwersytetu Szczecińskiego z Ambasadorem Meksyku, podczas którego zostały omówione możliwości i obszary przyszłej współpracy.

W spotkaniu, poza prof. dr. hab. Waldemarem Tarczyńskim, Rektorem Uniwersytetu Szczecińskiego, udział wzięli: prof. dr hab. Andrzej Skrendo, Prorektor ds. Nauki, dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US, Prorektor ds. Organizacji, dr hab. Jacek Batóg, prof. US, Prorektor ds. Finansów, dr hab. Renata Podgórzańska, prof. US, Prorektor ds. Kształcenia, dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US, Prorektor ds. Studenckich, a ze strony gości: Juan Sandoval Mendiolea, Ambasador Meksyku w Rzeczypospolitej Polskiej, Irwin Genaro Salazar Vega, attaché kulturalny Ambasady Meksyku w Polsce oraz były konsul honorowy Meksyku w Szczecinie Zbigniew Ligierko. Ze strony Uczelni w rozmowie uczestniczyła także dr Joanna Misiukajtis, Kierownik Działu Spraw Międzynarodowych.

Juan Sandoval Mendiolea misję dyplomatyczną w Polsce pełni od 22 lutego 2022 roku. Pomorze Zachodnie odwiedził po raz pierwszy odwiedzając najważniejsze instytucje w regionie, w tym Uniwersytet Szczeciński. Podczas spotkania w gabinecie Rektora rozmawiano o możliwościach współpracy polsko- meksykańskiej i korzyściach wynikających z nawiązania współpracy bilateralnej.

Ambasador Juan Sandoval Mendiolea po południu otworzył dwie wyjątkowe wystawy w Muzeum Narodowym „ALEBRIJES! ALEBRIJES! Fantastyczne stworzenia z kolekcji Ambasady Meksyku w Polsce” oraz „Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”.

Juan Sandoval Mendiolea z wykształcenia jest prawnikiem. Pełnił m.in funkcję: zastępcy przedstawiciela w Stałej Misji Meksyku przy ONZ w Nowym Jorku, był przedstawicielem Meksyku w negocjacjach m.in. z OECD, UNESCO czy Radą Europy, kierował negocjacjami w sprawie wejścia Meksyku do międzynarodowych systemów kontroli eksportu, współprzewodniczył 3. Forum ONZ ds. Nauki, Technologii i Innowacji (Forum STI), był przewodniczącym Grupy Roboczej ds. Zmian Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (2018-21), był profesorem na Universidad Iberoamericana i Escuela Libre de Derecho w Mexico City. Jest członkiem Meksykańskiej Rady Stosunków Zagranicznych (COMEXI). Włada językiem hiszpańskim, angielskim, francuskim, portugalskim i włoskim.