może tu
    • 08 KW. 24
    AMP w brydżu sportowym w Szczecinie

    AMP w brydżu sportowym w Szczecinie

    W dniach 5-7 kwietnia 2024 roku odbyło się prawdziwe święto szlachetnej gry w karty, czyli brydża sportowego. W Szczecinie zakończyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski i poznaliśmy najlepszych zawodników oraz drużynę w naszym kraju. W turnieju par i teamów zwyciężyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego, który ponadto triumfował w klasyfikacji generalnej AMP.

     

    W tym roku turniej finałowy odbył się w Szczecinie, a jego organizatorem był AZS Uniwersytet Szczeciński. Jak podkreślał Paweł Stężała z zarządu KU AZS US, brydż sportowy to nie jest wcale losowa gra w karty, jak może wydawać się laikom. Szczęście oczywiście też jest ważne, ale ta dyscyplina wymaga odpowiednich umiejętności. Bardzo istotna jest w niej współpraca i trzeźwość umysłu. – Warto też dodać, że dwadzieścia procent zawodników to zazwyczaj pracownicy naukowi, a nie studenci, co ciężko spotkać w innych dyscyplinach Akademickich Mistrzostw Polski – zaznaczał Stężała. – Dlatego mamy też graczy, którzy mają po 40-50 lat, a czasem i więcej. W tym roku grał z nami nawet Witold Bielecki, były rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

     

     

     

     

    Do Szczecina przyjechało blisko 200 zawodników z 23 uczelni, ale tylko najlepsi mogli wyjechać z medalami AMP. Krążki rozdawane były w dwóch turniejach: par oraz teamów. Pierwszy z nich rozpoczęto już w piątek, a całe zawody odbywały się w systemie pięciu sesji po 10 rozdań. W szóstej sesji zaplanowano natomiast finały A (1-10), B (11-20) oraz C (pozostali uczestnicy). – Poziom sportowy był naprawdę wysoki, bo przyjechali do nas naprawdę mocni zawodnicy. Szczecin leży dość daleko od innych uczelni, dlatego jeśli ktoś już się do nas wybierał, to z dużymi zamiarami – podkreślał Stężała.

     

     

     

    W sobotę dokończono turniej par, a ostatecznie po łącznie rozegranych aż 60 rozdaniach Akademickimi Mistrzami Polski zostali Piotr Jasiński i Maksymilian Grochowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Drugie miejsce przypadło Piotrowi Duszakowi i Filipowi Parolowi z Politechniki Warszawskiej, a na najniższym stopniu podium stanęli Monika Skrobacz i Adam Najdecki, czyli reprezentanci Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Zwycięstwo zawodników UW to żadne zaskoczenie, bo już we wcześniejszych edycjach również zdobywali medale – mówi Stężała, który… sam wystartował w zawodach i z Wojciechem Bendarowiczem zajął czwarte miejsce. – Nie udało się obronić brązowego medalu, a zabrakło nam trochę szczęścia. Ale czwarta pozycja na tak wielu zawodników i tak daje dużą satysfakcję.

     

     

     

     

    Po zakończeniu turnieju par zawodnicy przystąpili też do rywalizacji drużynowej. W sobotę turniej trwał do późnych godzin wieczornych, ale to w niedzielę poznaliśmy najlepszą drużynę Akademickich Mistrzostw Polski. Okazał się nią Uniwersytet Warszawski, a drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio Politechnika Łódzka i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Dla stołecznej uczelni to piąty z rzędu triumf w grze teamów podczas AMP. W klasyfikacji drużynowej najlepszy również był UW Warszawa, a tuż za nim uplasowały się AGH Kraków i PŁ Łódź.

     

    Organizatorem wydarzenia był KU AZS Uniwersytetu Szczecińskiego. Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

     

    Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

     

     

     

     

    Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w brydżu sportowym w Szczecinie

     

    Klasyfikacja generalna

    1. Uniwersytet Warszawski
    2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
    3. Politechnika Łódzka

     

    Turniej par

    1. Piotr Jasiński i Maksymilian Grochowski (Uniwersytet Warszawski)
    2. Piotr Duszak i Filip Parol(Politechnika Warszawska)
    3. Monika Skrobacz i Adam Najdecki (Uniwersytet Rzeszowski)

     

    Turniej teamów

    1. Uniwersytet Warszawski 1 (Maksymilian Grochowski, Piotr Jasiński, Jakub Andruszkiewicz, Konrad Majewski)
    2. Politechnika Łódzka Black (Bartosz Bejenka, Tomasz Krym, Jakub Janasiak, Dariusz Syncerek)
    3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 1 (Marta Ziętal, Maciej Kędzierski, Paweł Skrzypek, Jakub Lenkiewicz)

     

    Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez UNIWIZJĘ – telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego:

Accessibility Toolbar