może tu
  • 25 LIS 21
  Cmentarz Janowski we Lwowie w nowej odsłonie  

  Cmentarz Janowski we Lwowie w nowej odsłonie  

  Nowoczesne technologie wkraczają do prezentacji wyników badań historycznych. Mamy przyjemność poinformować, że z inicjatywy dyrekcji Instytutu Historycznego, przy wsparciu finansowym Uniwersytetu Szczecińskiego została opracowana i uruchomiona strona internetowa Cmentarza Janowskiego we Lwowie, drugiej co do wielkości (po Cmentarzu Łyczakowskim) polsko-ukraińskiej nekropolii na Wschodzie.

   

  Nekropolia ta od końca XIX wieku była miejscem spoczynku dla ok. 200 tys. Polaków, w tym żołnierzy poległych w walkach o Lwów w latach 1918–1920 oraz ofiar II wojny światowej. Ze stroną internetową zintegrowany jest geoportal, który umożliwia wyszukiwanie informacji o osobach pochowanych na Cmentarzu Janowskim, pozwala w przybliżeniu lokalizować groby, a także przyjrzeć się zachowanym nagrobkom dzięki bogatej galerii fotografii prezentujących zabytki sztuki sepulkralnej według stanu na koniec stycznia 2018 roku.

   

  Strona internetowa wraz z geoportalem powstała na podstawie danych zebranych przez zespół naukowców z Instytutu Historycznego US w składzie prof. dr hab. Ryszard Tomczyk i dr Barbara Patlewicz w ramach realizacji grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki pt.: Lapides clamabunt. Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe. Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane m.in. w dwutomowej monografii pt. Cmentarz Janowski we Lwowie: polskie dziedzictwo narodowe, która w 2017 roku została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Haleckiego w konkursie „Książka Historyczna Roku”.

   

  Zapraszamy na przygotowaną przez Instytut Historyczny US stronę internetową z geoportalem Cmentarza Janowskiego we Lwowie, który dzięki szczecińskim badaczom został odzyskany dla polskiej pamięci narodowej:

  https://cmentarzjanowski.com.pl

   

  Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia filmu poświęconego badaniom w zakresie Cmentarz Janowskiego.