• 04 KW. 23
    Colloquia Erasmiana z udziałem ks. prof. Tomáša Halika

Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Colloquia Erasmiana, tym razem wokół książki ks. prof. Tomáša Halika „Popołudnie chrześcijaństwa. Odwaga do zmiany”. Debata odbędzie się 19 kwietnia br. w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Colloquia Erasmiana (pamięci prof. dra hab. Erazma Kuźmy) to interdyscyplinarne spotkania dla doktorantów (i nie tylko) Uniwersytetu Szczecińskiego. Podczas środowego spotkania odbędzie się debata wokół książki ks. prof. Tomáša Halika „Popołudnie chrześcijaństwa. Odwaga do zmiany”, tłum. Tomasz Maćkowiak (Wydawnictwo WAM 2022), podczas której poruszane będą tematy badawcze takie jak: kryzys Kościoła, hermeneutyka wiary, ateizm egzystencjalny.

Jeśli chrześcijaństwo chce wzmocnić proces budowania społeczeństwa globalnego, musi być chrześcijaństwem „kenotycznym”, pozbawionym jakichkolwiek ambicji z zakresu władzy i wychodzącym z klerykalnej ciasnoty. Ten świat nie potrzebuje „chrześcijańskiego imperium” ani chrześcijańskiej ideologii, pożytek może mu przynieść tylko chrześcijaństwo ekumenicznie otwarte na służbę wszystkim potrzebującym.

Fragment książki.

Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia 2023 (środa) o godzinie 16:30 w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego (Geocentrum), ul. Mickiewicza 16a, sala 30a (parter).

Uczestnicy debaty:

• ks. prof. Tomáš Halik – Uniwersytet Karola w Pradze;
    • red. Zbigniew Nosowski – „Więź”, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego;
    • o. Tomasz Dostatni OP.

Prowadzenie:

• Kaciaryna Bychak;
    • Katarzyna Buganik.

Organizacja:

• Szkoła Doktorska US,
    • Interdyscyplinarne Koło Szkoły Doktorskiej US,
    • Dominikanie Szczecin,
    • Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej w Szczecinie.

Patronat medialny: Wydawnictwo WAM i NiUS Radio.

Dodatkowe informacje o wydarzeniu.

Zapraszamy do udziału.