• 13 LIS 23
    Debata wokół książki – „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności”

Szkoła Doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Colloquia Erasmiana”, tym razem wokół książki profesora Marcina Zaremby „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności” (Znak Horyzont 2023). Debata odbędzie się 23 listopada br. o godz. 18:00 w Studiu UNIWIZJI – telewizji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Colloquia Erasmiana (pamięci prof. dra hab. Erazma Kuźmy) to interdyscyplinarne spotkania dla doktorantów (i nie tylko) Uniwersytetu Szczecińskiego.

Inna sprawa, że nowoczesne społeczeństwo jest zbyt złożone, by dało się opisać proces narastania buntu, posługując się jednym uniwersalnym kluczem. W Polsce często dyskusja o tym, dlaczego doszło do Sierpnia ’80, kończy się wskazaniem na znaczenie wyboru Karola Wojtyły na papieża i na jego przyjazd do kraju w czerwcu 1979 r. Bezsprzecznie były to wydarzenia ważne i przełomowe w tej historii. Lecz one tylko nadały kierunek lawinie, która już się toczyła.

Fragment książki.

Uczestnicy debaty:

• dr hab. Marcin Zaremba, prof. UW (historia)
    • prof. dr hab. Inga Iwasiów (literaturoznawstwo)
    • dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US (socjologia)

Prowadzenie:

• Dorota Kurek-Śliżewska
    • Filip Przytulski

Miejsce debaty:

• Telewizja Uniwersytecka UNIWIZJA, ul. Cukrowa 12.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy poprzez formularz.

Debata będzie także transmitowana przez UNIWIZJĘ.

Organizacja:

• Szkoła Doktorska US