• 28 CZE 23
    Dofinansowanie MEiN dla koła naukowego Antygen

Antygen – Studenckie Koło Naukowe Mikrobiologów i Immunologów dostało dofinansowanie od Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 62 215, 50 zł na realizację projektu naukowego: „Groźne i przydatne – poszukiwanie wydajnych producentów piocyjaniny na kąpielisku miejskim w Szczecinie”.

Badania dotyczą występowania w zbiornikach wodnych bakterii pseudomonas aeruginosa zwanej pałeczką ropy błękitnej.  Jest ona bakterią o dwóch twarzach. Z jednej strony jest oportunistycznym patogenem wywołującym zakażenia szpitalne, a z drugiej drobnoustrojem o szerokim potencjale biotechnologicznym.

W związku z powszechnym występowaniem pseudomonas aeruginosa w środowisku naturalnym konieczne jest monitorowanie wody w kąpieliskach miejskich w celu zapewnienia bezpieczeństwa korzystającym, w szczególności osobom z grup ryzyka (pacjenci z cukrzycą, mukowiscydozą i w stanie immunosupresji). Zamknięcia kąpielisk spowodowane wykryciem pałeczki ropy błękitnej stanowią problem, który można rozwiązać poprzez odnalezienie i kontrolowanie rezerwuarów (źródeł) tej bakterii.

W składzie Koła Naukowego „Antygen” jest 13 osób:
    Łukasz Baraniecki – przewodniczący, Natalia Gurgacz – wiceprzewodnicząca i sekretarz KN oraz studenci kierunków mikrobiologia i biotechnologia: Adrian Staszewski, Jakub Pietryszyn, Karolina Widoniak, Maksymilian Mitrowski, Marlena Langner, Paulina Plewa, Sara Chrzanowska, Weronika Kucharska oraz dwoje wolontariuszy: mgr Małgorzata Piesyk i Adam Sobkowiak. Opiekunem koła jest dr hab. Beata Tokarz-Deptuła, prof. US, a Opiekunem Naukowym dr inż. Adrian Augustyniak.

Gratulujemy Młodym Naukowcom z Instytut Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego i życzymy powodzenia w prowadzonych badaniach.

Fot. Marcin Boduszek.