może tu
    • 21 GRU 23
    Doświadczenia w zwalczaniu korupcji w Polsce i Ukrainie

    Doświadczenia w zwalczaniu korupcji w Polsce i Ukrainie

    W dniu 14 grudnia 2023 roku Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z Zaporoskim Uniwersytetem Narodowym zorganizował międzynarodową konferencję naukową na temat „Doświadczenia w zwalczaniu korupcji w Polsce i Ukrainie”.

     

    Wydarzenie to zgromadziło wybitnych naukowców, praktyków oraz ekspertów z wielu krajów. Konferencja rozpoczęła się od przemówień powitalnych: dr hab. Renaty Podgórzańskiej, prof. US, Prorektor ds. Kształcenia US, prof. Wołodymyra Żurawela, Prezesa Narodowej Akademii Nauk Prawnych Ukrainy, prof. Dmytro Łuczenki, Prorektora ds. Badań Naukowych z Narodowego Uniwersytetu Prawa im. Jarosława Mądrego oraz prof. Hennadiiego Wasylczuka, Prorektora ds. Badań Naukowych na Zaporoskim Uniwersytecie Narodowym. Podkreślono znaczenie międzynarodowej współpracy oraz interdyscyplinarnego podejścia w badaniach nad korupcją.

     

     

     

    Pierwszy panel dyskusyjny skoncentrowany był na doświadczeniach Polski w zwalczaniu korupcji wyborczej i wpływie korupcji na demokrację. Drugi panel poświęcono praktycznym aspektom walki z korupcją, włączając w to perspektywę polskiej policji i doświadczenia ukraińskich prokuratorów w specjalnych jednostkach antykorupcyjnych. Prezentacje te podkreśliły znaczenie prawidłowej organizacji oraz odpowiedniego szkolenia w efektywnym zwalczaniu korupcji. Trzeci panel skupiony był na aspektach prawnych i proceduralnych zwalczania korupcji, z akcentem na ochronę sygnalistów oraz wykorzystanie deklaracji majątkowych jako narzędzia prewencyjnego. Wystąpienia wywołały żywą dyskusję, której czas trwania przekroczył planowane ramy.

     

     

    Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Doświadczenia w Zwalczaniu Korupcji w Polsce i Ukrainie” pozwoliła na wypracowanie wniosków i zaleceń, które będą stanowić podstawę do dalszych badań oraz działań praktycznych. Uczestnicy podkreślili znaczenie konferencji jako forum wymiany wiedzy i doświadczeń, co jest niezbędne w skutecznym zwalczaniu korupcji. Planowane jest także wydanie monografii w jednym z prestiżowych wydawnictw zagranicznych.

     

     

    Konferencja odbyła się w formacie hybrydowym, a same wystąpienia były wygłaszane w trzech językach (angielskim, polskim i ukraińskim) z wykorzystaniem tłumaczenia symultanicznego. Organizacją wydarzenia po stronie US kierował dr hab. Tomasz Czapiewski, prof. US oraz dr hab. Marcin Orzechowski, prof. US.

     

     

    Zapraszamy do obejrzenia relacji przygotowanej przez UNIWIZJĘ – telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego:

Accessibility Toolbar