może tu
    • 29 CZE 22
    Dr Dominik Zawadzki na międzynarodowym rejsie badawczym na Pacyfiku

    Dr Dominik Zawadzki na międzynarodowym rejsie badawczym na Pacyfiku

    Naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego przeprowadzają ważne badania naukowe. Dr Dominik Zawadzki z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku US przebywa na rejsie naukowym na największym, najnowszym i najbardziej zaawansowanym niemieckim statku badawczym RV SONNE.

     

    Już wkrótce naukowcy z Niemiec, Włoch, Polski, Austrii, Francji, Japonii, Chin i Indii badać będą dno oceaniczne w pobliżu Rowu Mariańskiego, czyli najgłębszego miejsca na Ziemi.

     

    Rejs rozpoczął się 24.06.2022 w Noumea stolicy Nowej Kaledonii. Aktualnie (29.06.2022) statek znajduje się na Morzu Salomona skąd jednostka udaje się do Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Wyspy Guam (USA), gdzie planowane są badania najgłębiej zlokalizowanego morskiego wulkanu błotnego. Formy takie występują w pobliżu stref subdukcji (czyli miejsc gdzie jedna płyta litosferyczna pogrążana jest pod drugą) i są do tej pory bardzo słabo poznane. Analizy geochemiczne osadów, a także fluidów w nich krążących pozwolą odpowiedzieć na wiele istotnych kwestii dotyczących funkcjonowania wulkanów błotnych oraz procesów zachodzących na styku dwóch płyt tektonicznych.

     

    Pobrane próbki w następnych miesiącach będą analizowane w kilku jednostkach badawczych w Europie, między innymi w Instytucie Nauk o Morzu i Środowisku. Obszar badawczy znajduje się bezpośrednio w obrębie Morskiego Obszaru Chronionego Rowu Mariańskiego. Wszelkie badania na tym terenie mogą odbywać się wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia od U.S. Fish and Wildlife Service.

     

    Podczas rejsu prowadzony jest również monitoring atmosfery oraz analizowane są parametry wody.

     

    Rejs zakończy się pod koniec lipca w Dutch Harbor na Alasce.

     

    Więcej na ten temat:

    Informacje na temat projektu.

    Raport z pierwszego tygodnia.

    Pozostałe raporty będą dostępne (Rejs nr SO292-2).

Accessibility Toolbar