• 30 CZE 22
    Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US na ogólnoświatowej konferencji ONZ

Informujemy, że 27 czerwca 2022 r. rozpoczęła się w Lizbonie tygodniowa Konferencja Narodów Zjednoczonych 2022 UN Ocean Conference, której współorganizatorem jest Instytut Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego.

Obrady Konferencji uzupełniane są przez szereg seminariów towarzyszących, tzw. side events.

Jednym z takich seminariów było w dniu 28 czerwca 2022 r. spotkanie pn. Enhancing scientific cooperation in support of regional environemtal management planning in the International seabed area (Wzmacnianie współpracy naukowej dla rozwoju regionalnych planów zarządzania środowiskiem w międzynarodowym obszarze dna morskiego), zorganizowane – w trybie hybrydowym – przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego (International Seabed Authority, ISA).

Partnerami wydarzenia bylli: Ministerstwo Zasobów Naturalnych Chin, Komisja Europejska, Ministerstwo Nauk o Ziemi Indii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska Polski, Sekretariat Konwencji o Różnorodności Biologicznej (CBD), Organizacja Badań Naukowych i Przemysłowych Commonwealth’u z Australii (CSIRO) oraz Uniwersytet Szczeciński, reprezentowany przez Instytut Nauk o Morzu i Środowisku.

W sesji panelowej wystąpienie dotyczące konieczności międzynarodowej współpracy naukowej przy opracowywaniu regionalnych programów zarządzania środowiskiem w obszarach dna morskiego administrowanych przez ISA, zaprezentowała dr hab. Teresa Radziejewska, prof. US z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku US.