może tu
    • 01 CZE 22
    Joachim Gauck z wizytą na Uniwersytecie Szczecińskim

    Joachim Gauck z wizytą na Uniwersytecie Szczecińskim

    1 czerwca 2022 r. na Uniwersytecie Szczecińskim, w  audytorium im. Profesora Edwarda Włodarczyka, odbyło się międzynarodowe sympozjum naukowe „Quo vadis Europa? Liberalna demokracja a zachowanie tożsamości narodowych” z okazji przyznania Panu Joachimowi Gauckowi, Prezydentowi Niemiec w latach 2012-2017, nagrody Fundacji imienia  św. Wojciecha – za wolność, pokój i współpracę w Europie.

    Nagroda przyznawana jest przez Fundację imienia św. Wojciecha z Krefeld, a otrzymują ją osobistości, które „w wybitny sposób przyczyniły się do trwałego wzrastania Europy w jedności oraz wniosły istotny wkład w dbałość i pogłębianie dobrosąsiedzkiej współpracy między narodami Europy Zachodniej i Środkowej”.

     

    W uroczystości udział wzięły władze Uniwersytetu Szczecińskiego, Władze Fundacji św. Wojciecha, a także przedstawiciele  Gminy Miasta Szczecin, zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, szerokie grono posłów, dyplomatów, przedstawiciele Uczelni, nasi doktoranci i studenci.

     

    Tłumnie zgromadzonych gości  powitał dr Norbert Obrycki – Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy Terytorialnej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Otwierając uroczystość prof. dr hab. Waldemar Tarczyński- Rektor US podkreślał:

     

    „Uniwersytet Szczeciński jest uczelnią otwartą – na ludzi, na dialog, na dyskusję. Bardzo nas cieszy, że dziś, w murach Uniwersytetu, gościmy Pana Joachima Gaucka i przedstawicieli  państw Grupy Wyszehradzkiej. Mam nadzieję, że dzisiejsza debata przyniesie wiele  odpowiedzi o przyszłość Europy, kierunek jej działań i rozwoju szczególnie w tych trudnych czasach”.

     

    Również prezes Fundacji św. Wojciecha dr Dieter Gobbers w swoim  wystąpieniu  mówił:

    „Celem Fundacji jest rozwijanie perspektyw ogólnoeuropejskiej wspólnoty w Europie Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem krajów św. Wojciecha: Polski, Słowacji, Czech i Węgier, a tym samym przyczynianie się do trwałego zrastania się całej Europy”.

     

    Dyskusja panelowa przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej

     

    Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny z przedstawicielami państw Grupy Wyszehradzkiej. Dyskusję panelową podczas sympozjum poprowadziła Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Pani Cornelia Pieper. Uczestnikami dyskusji byli: dr Marek Prawda – były Ambasador RP w Berlinie i Brukseli oraz Szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, dr František Mikloško- były przewodniczący parlamentu Słowacji, dr Péter Györkös  Ambasador Węgier w Berlinie oraz dr Ondrej Molnar prodziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.

     

    Paneliści podczas dyskusji poruszali niezwykle istotne tematy  takie jak: liberalna demokracja, tożsamość narodowa, populizm, propaganda informacyjna czy poddziały społeczne.

     

    Wielokrotnie odwoływano się do obecnej sytuacji na Ukrainie, podkreślano, jak ważne jest wspólne działanie oraz to,że kluczem do trwania Unii Europejskiej jest jej zdolność do skutecznego radzenia sobie z problemami, które aktualnie się pojawiają.

     

    Pod koniec debaty głos zabrał Pan Joachim Gauck. Były Prezydent Niemiec podczas spotkania powiedział:

     

    „ Zmiany  wywołują strach. Trzeba czasu i wielu rozmów, by ludzie się zrozumieli. W wolnościowym społeczeństwie, nie możemy wierzyć,że wszyscy są jednolici. Ja jestem Meklemburczykiem i Europejczykiem.

     

    Przyznanie nagrody – Demokracja nie jest czymś ukończonym, to cały czas żywy proces

     

    Warto przypomnieć, że rok temu, w czerwcu, były Prezydent Niemiec Joachim Gauck  odebrał w Warszawie z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy – międzynarodową nagrodę św. Wojciecha na rzecz Pokoju, Wolności i Współpracy w Europie.

     

    – Nagroda ta w szczególny sposób – jak św. Wojciech – wiąże Polskę, Czechy, Słowację, Węgry oraz Niemcy i nieprzypadkowo nosi Jego czcigodne imię – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda, przypominając, że Papież, św. Jan Paweł II nazwał św. Wojciecha jednym z największych patronów naszego kontynentu, którzy położyli fundament pod „europejską tożsamość i jedność”- mówił wtedy Prezydent Duda.

     

    Zgodnie ze statutem, co dwa lata nagroda przyznawana jest osobie, która wniosła wybitny wkład w trwałą integrację całej Europy oraz w pogłębianie i pielęgnowanie sąsiedzkich stosunków między narodami Europy Zachodniej i Środkowej.

     

     

     

     

Accessibility Toolbar