• 15 KW. 24
    Jubileusz 85-lecia urodzin Profesora Janusza Farysia

W dniu 11 kwietnia 2024 r. w gmachu Książnicy Pomorskiej odbył się Jubileusz 85-lecia urodzin prof. dr. hab. Janusza Farysia, wybitnego historyka i autora ponad 240 prac naukowych. Organizatorami wydarzenia był Instytut Historyczny US oraz Książnica Pomorska.

Z tej okazji prof. Janusz Faryś został odznaczony Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej.
    Laudację na temat Jubilata wygłosiła dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US – Dyrektorka Instytutu Historycznego US, a rozmowę z Panem Profesorem poprowadził dr hab. Eryk Krasucki, prof. US. Podczas wydarzenia został wyświetlony film ukazujący sylwetkę i działalność Pana Profesora.

Wyjątkowy wykładowca, lubiany przez studentów, niegardzący dowcipem, który potrafi mówić o trudnych sprawach w sposób przystępny – powiedział prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor US, charakteryzując Jubilata.

W spotkaniu udział wzięli dawni studenci Profesora Farysia, piastujący obecnie ważne funkcje naukowe oraz publiczne. Wyrazy uznania wobec Mistrza wygłosili: prof. Adam Wątor, prof. Henryk Walczak, a także Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.

Profesor Faryś ma dar wskazywania problemów historycznych dotąd nierozpoznanych. I rzeczywiście jego badania nad XX-leciem międzywojennym dotyczące różnych sfer, mają walor ponadczasowy – powiedziała dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US, Dyrektorka Instytutu Historycznego US.

Prof. Janusz Faryś jest wybitnym historykiem, którego zainteresowania badawcze koncentrują się na II Rzeczpospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki zagranicznej. Jest autorem kilkunastu książek, ponad 240 prac naukowych z zakresu myśli politycznej oraz wewnętrznej i zagranicznej polityki II RP. Członek Komitetu Nauk Historycznych PAN (1996-2012), odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji, z tego wyjątkowego wydarzenia, przygotowanej przez UNIWIZJĘ – telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego: