• 10 MAR 22
    Jubileusz urodzin pisarki Anny Frajlich

10 marca jubileusz osiemdziesiątych urodzin obchodzi Anna Frajlich, wybitna pisarka i poetka oraz wykładowczyni literatury polskiej. Z tej okazji prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego w imieniu swoim, Senatu oraz społeczności akademickiej złożył Jubilatce serdeczne życzenia.

W liście skierowanym do poetki Rektor US wyraził, jak ważna jest jej twórczość dla mieszkańców Szczecina:

„Pragnę podkreślić w tym ważnym dla Pani dniu, jak cenna jest dla nas, mieszkańców Szczecina, Pani twórczość. Pani wiersze, opowiadania, eseje pozwalają nam lepiej poznać miasto nad Odrą, jego historię i topografię symboliczną, a także pełniej rozumieć biografie naszych matek i ojców. A przecież dzięki Pani wiemy też, jaki jest los uchodźcy i to, jak globalne konflikty wpływają na życie zwykłych ludzi”.

Annie Frajlich zawdzięczamy unikalne, poetyckie opisy Szczecina. Poetka stworzyła kilkanaście liryków utrwalających w wierszach nasze miasto. W 2008 roku została uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina. Pisarka jest także laureatką m.in: Nagrody Fundacji Kościelskich (1981) i Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (2015). W 2002 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

O twórczości Anny Frajlich pisali wielokrotnie badacze Uniwersytetu Szczecińskiego. Znakomita pisarka była również gościem Uczelni na spotkaniach autorskich i seminariach. W 2007 roku Anna Frajlich zamieściła szkic wspomnieniowy o prof. Erazmie Kuźmie pt. „Wszyscy siedzieli zasłuchani” w publikacji „Księga erazmiańska” pod red. Jerzego Madejskiego, Andrzeja Skrendy i Agaty Zawiszewskiej.

7 grudnia 2020 roku podczas posiedzenia Senatu US Anna Frajlich została uhonorowana medalem Uniwersytetu Szczecińskiego. Odznaczenie zostało przyznane na wniosek Rady Naukowej Instytutu Literatury i Nowych Mediów US.

Zachęcamy do zapoznania się z Mową wygłoszoną przez prof. dr hab. Jerzego Madejskiego ku czci artystki.

List Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego z okazji jubileuszu urodzin Anny Frajlich