• 20 GRU 22
    Kolacja wigilijna dla obywateli Ukrainy

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w kolacji wigilijnej dla obywateli Ukrainy – uczestników kursów języka polskiego organizowanych przez Wydział Humanistyczny US. Spotkanie odbyło się 15 grudnia br. w sali konferencyjnej Biblioteki Międzywydziałowej US przy al. Piastów 40b.

Organizatorami wydarzenia byli studenci pierwszego roku II stopnia kierunku komunikacja i psychologia w biznesie, którzy przygotowali akcję charytatywną w ramach przedmiotu społeczna odpowiedzialność biznesu prowadzonego przez dr hab. Ewę Mazur-Wierzbicką, prof. US.

– Uniwersytet Szczeciński aktywnie wspiera uchodźców z Ukrainy – mówiły organizatorki wydarzenia. – Organizując uroczystą kolację, pragniemy włączyć się w pomoc. Będzie to okazja do zaprezentowania polskich tradycji świątecznych oraz podzielenia się pięknymi zwyczajami polskiej kultury.

W spotkaniu wzięli udział: dr Dorota Kowalewska – pełnomocniczka Rektora ds. Ukrainy, dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US – dziekan Wydziału Humanistycznego US, dr Agnieszka Szlachta – koordynatorka kursów i lektorka języka polskiego, mgr Natalia Jóźwiak i mgr Dorota Nawrocka-Jurek – lektorki języka polskiego, dr Krzysztof Flasiński i lic. Nadiia Spitsyna – współorganizatorzy kursów języka polskiego.

– Piękne wydarzenie, gratuluję organizatorkom wspaniałej inicjatywy. Dla tych ludzi to ważne, to taka chwila normalności w tych trudnych czasach – mówiła dr Dorota Kowalewska, pełnomocniczka Rektora ds. Ukrainy.

Podczas spotkania jego uczestnicy mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw, wysłuchać przygotowanej przez studentów prezentacji dotyczącej polskich zwyczajów i tradycji oraz posłuchać kolęd i innych świątecznych utworów. Przygotowano również liczne atrakcje dla dzieci m.in. dekorowanie ciasteczek, tworzenie kartek świątecznych oraz konkursy z upominkami.

– To wyjątkowy moment. Cieszę się, że nasze studentki angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Gościmy dziś osoby, którym pomagaliśmy, dając również możliwość nauki języka polskiego – dodał dr hab. Krzysztof Nerlicki, prof. US, dziekan Wydziału Humanistycznego US.

Uczestnikami spotkania byli obywatele Ukrainy, którzy ukończyli intensywny kurs języka polskiego realizowany przez Wydział Humanistyczny US na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie oraz osoby uczące się obecnie języka polskiego na kursach organizowanych przez wydział.

Fot. Nadiia Spitsyna