• 04 GRU 23
    Kolejne filmy z cyklu „Nauka mówi”

Zachęcamy do oglądania kolejnych odcinków z cyklu filmów popularyzujących badania naukowe prowadzone w Uniwersytecie Szczecińskim “Nauka Mówi”. Najnowsze filmy poruszają zagadnienia badawcze takie jak: Atomowi żołnierze wolności oraz Turystyka winiarska.

Atomowi żołnierze wolności.

Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce, to projekt, którego celem jest przedstawienie potencjału poznawczego nieinwazyjnych metod archeologicznych w studiach nad tajnymi obiektami wojskowymi z okresu zimnej wojny.

Projekt realizowany jest w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, pod kierownictwem dr. hab. Grzegorza Kiarszysa, prof. US. W ramach projektu badawczego prowadzono badania zdjęć lotniczych, a także odtajnionych dokumentów, w tym dokumentów CIA, czy Układu Warszawskiego. Kierownik projektu, dr hab. Grzegorz Kiarszys, prof. US zabiera nas do jednego z trzech magazynów broni atomowej – obiektu 3001 w Podborsku, w którym możemy zobaczyć zachowane pozostałości zimnej wojny.

Turystyka winiarska.

Projekt Turystyka winiarska jako czynnik rozwoju obszarów wiejskich województwa zachodniopomorskiego, ma na celu badanie rozwoju obszarów wiejskich dzięki powstaniu szlaku winiarskiego.

Projekt realizowany przez dr. hab. Zbigniewa Głąbińskiego oraz dr. Tomasza Dudę kreuje nowy produkt turystyczny, jakim jest tematyczny szlak enoturystyczno m- kulturowy. Kierownicy projektu, w ramach cyklu Nauka Mówi, zabierają nas do dwóch z dwudziestu ośmiu winnic Pomorza Zachodniego, przybliżając nam szczegóły na temat uprawy winorośli, ich odmian, historycznych aspektów uprawy oraz pasję ludzi tworzących nowy szlak turystyczny.

“Nauka Mówi” to projekt, który w interesujący sposób pokazuje istotę badań i prac naukowych prowadzonych w Uniwersytecie Szczecińskim. Seria zawiera czternaście filmów, które w niezwykle ciekawy i przystępny sposób przedstawiają projekty i badania naukowe prowadzone w Uczelni. „Nauka Mówi” to innowacyjny sposób na przybliżenie świata nauki szerszej publiczności. Dzięki atrakcyjnej formie filmów, prezentujących fascynujące badania naukowe, Uniwersytet Szczeciński stawia na edukację i inspirację, pokazując, że nauka może być ciekawa i zrozumiała dla każdego.

Zapraszamy do oglądania.